"BiH je trenutno u potpunosti ovisna o snadbijevanju ruskim plinom putem jedine poveznice kod Zvornika. Alternativa je da brzo napravimo novu plinsku poveznicu sa Hrvatskom u regionu Zagvozda. Bez alternativnog izvora snadbijevanja možemo samo računati na značajniju proizvodnju električne energije kao supstitucije za plin", govori energetski stručnjak Edhem Bičakčić u programu N1, a nakon ruskog saopštenja da prestaje dostavljati Bugraskoj plin, što je, ujedno, i prijetnja za bh. snadbijevanje ovim energentom.
Tehnički se alternative u BiH mogu osigurati za godinu dana, nastavlja Bečarević.
“Osim tog alternativnog pravca, ako bi bh. vlasti radile brzo, a što sada nije slučaj, onda se problem tehnički može riješiti za godinu dana. Jedna grijna sezona pred nama je da budemo ovisni o postojećim izvorima, narednu ne bismo trebali ovako dočekati bez alternativnog snadbijevanja. Također, postoje tehničke mogućnosti da se koristi Terminal u Pločama kao LNG terminal, ali i prijevoz željeznicom, cisternama do Sarajeva. Ostale regije nemaju razvijen distribucijski sistem plina, pa tako da treba obskrbiti samo Kanton Sarajevo i dio entiteta RS koji se naslanja na Sarajevo”, govori Bičakčić.
LNG plin kao alternativa ruskom plinu za N1 govori Edhem Bičakić: "Već za godinu dana se može uveliko smanjiti ovisnost u cijeloj Evropi. Tehničke mogućnosti za korištenje naftnog terminala u Pločama za LNG plin pa uz korištenje željezničkog saobraćaja do Sarajeva" pic.twitter.com/uTNXZxkuG3
— TV N1 Sarajevo (@N1infoSA) April 28, 2022
Gostovanje sa Bičakčićem dijelili su i stručnjaci Davor Štern i Goran Radosavljević, koji podsjeća da je u Evropi cijena energenata porasla za preko 50 posto u odnosu na prošlu godinu. Gosti N1 upozoravaju i da nas čeka ‘vruća jesen’ po pitanju cijena hrane, situaciju sa energentima treba posmatrati široko i spremiti se za ozbiljnu inflaciju, naglašavaju.
"Očekuje nas vruća jesen. Cijena nafte bi mogla porasti na 200 dolara po barelu. BiH šansu ima u substituciji električnom energijom" ističu za N1 energetski stručnjaci Goran Radosavljević, Davor Štern i Edhem Bičakčić pic.twitter.com/aMsIDhadKA
— TV N1 Sarajevo (@N1infoSA) April 28, 2022
Ostaje i pitanje da li je šansa za BIH mogla biti i to da bude poveznica između terminala na Krku i gasovoda koji napaja Evropu, tačnije, da se transportni gasovod položi kroz BiH, kroz Hercegovinu, u smjeru Sarajeva i dalje prema Tuzli, pa preko Hrvatske do Mađarske i da se spoji sa postojećim gasovodom iz Rusije.
“Što se tiče BiH, u ovome momentu apsolutni prioritet je izrada gasovoda Travnik – Zagvozd. Projekti su već završeni, moglo bi se brzo pristupiti tenderisanju za izgradnju dalekovoda. Dugoročno, mora se težiti povezivanju na globalnu plinsku mrežu – to bi trebalo da se nađe u našim strateškim planovima, a trenutno se ne nalazi. U strategiji koja se u BiH nazire jeste da naša država koristi benefite što je izvoznik realne električne energije, i da na taj način u značajnijoj mjeri supstituira upotrebu gasa. Međutim, to za grijnu sezonu, a naročito za sarajevsku regiju neće biti adekvatna mogućnost. Stoga je, u globalnoj strategiji za Bosnu i Hercegovinu vrlo važno skoncentrisati se na gradnju obnovljivih izvora energije”, podsjeća Bičakčić.
Bičakčić upozorava da se vrlo lako može desiti i da prestanemo biti izvoznici i da postanemo u potpunosti energetski ovisni.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!