Sezona je prehlade i gripe, ali pojavile su se i streptokokne infekcije. Pedijatri kažu da je prevencija najvažnija. Praćenje simptoma i pravovremeno djelovanje su ključni.
Pedijatrica Amra Junuzović-Kaljić, govorila je za N1 o simptomima streptokoknih infekcija, koje su u posljednje vrijeme zaposjele domove zdravlja.
“Kada je riječ o streptokoku, to je jedna velika porodica bakterija, koja je u našoj okolini i sa kojom živimo, one su i dio naše ždrijelne flore itd. U nekim situacijama nas te bakterije napadnu i tako izazovu bolest”, objasnila je dr Junuzović-Kaljić.
Dodala je da su simptomi na koje treba obratiti pažnju kada su u pitanju streptokokna oboljenja, upala grla, žarka angina koja se odlikuje bolom u grlu, povišenom temperaturom, uvećani su podvilični i vratni limfni čvorovi itd.
Napominje da je jedna od posljedica i “šarlah”.
“Međutim, važno je napomenuti da beta hemolitički streptokok takođe uzrokuje i šarlah, koji spada u zarazne bolesti, a manifestuje se ne samo upalom grla, nego može doći i do gnojne angine, koja se takođe odlikuje povišenom temperaturom, ali i osipom koji je prepoznatljiv“, rekla je.
Iz Doboja se javio pedijatar, dr Slaven Krajina, te savjetovao roditelje na koji način da postupe sa bolesnim djetetom.
“Skerenuo bih roditeljima pažnju da ako primijete da su djeca bolesna da ih isključe iz kolektiva dok dijete ne bude potpuno zdravo, a ako bi dijete duže od tri dana imalo višu temperaturu, žalilo se na bol u guši, da se svakako jave svom pedijatru kako bi moglo pravovremeno da se reaguje, tj. da se uključi antibiotska terapija”, rekao je dr Krajina.
Pored toga, ljekari savjetuju i da se prati opšte stanje djeteta, da se bilježe svi simptomi, te da djeluju sa lijekovima za snižavanje tjelesne temperature, a u slučaju pojave novih simptoma treba se javiti ljekaru.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!