Do kada će političari maltretirati građane

Vijesti 12. jun 201616:45 > 19:07
N1

U našoj zemlji se uoči lokalnih izbora sve više priča o političkim izazovima i perspektivama BiH. O upitnoj perspektivi BiH iznenađujuću izjavu dao je srpski član Predsjedništva BiH Mladen Ivanić. O ključnim problemima u zemlji govorilo se danas i u Sarajevu.

Ključni problem u Bosni i Hercegovini, kazao je danas Šemsudin Mehmedović, izostanak je patriotizma kod velikog broja političara u BiH. Ovo se ogleda kroz neozbiljne, često radikalne izjave, olako data obećanja međunardnim predstavnicima i zapaljivu retoriku koja u BiH, sa približavanjem izbora, postaje sve opasnija.

“U BIH su izbori svake dvije godine i stalno smo u nekoj predizbornoj kampanji. Nažalost, mi živimo na Balkanu gdje se radikalizam i dalje najviše vrednuje”, izjavio je Šemsudin Mehmedović, zastupnik SDA u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine.

Da će se voditi prljava predizborna kampanja, jasno je nekoliko mjeseci prije izbora. Popis u RS nametnut je kao pitanje opstanka RS. Na ovom tragu je i najava Milorada Dodika da njegova stranka ostaje pri stavu da referendum o Danu Republike Srpske bude održan kada i lokalni izbori, 2. oktobra. U Federaciji BiH s druge strane licitiranje rješenjem za Mostar…

Posljednje u nizu je intervju Mladena Ivanića za beogradsku Politiku u kojoj je uz ostalo kazao kako će definitivni rasplet stanja u BiH uslijediti u narednih 25 ili 30 godina u nekom drugačijem ambijentu, neće biti sukoba jer to međunarodne institucije ne bi dozvolile.

“Ako Sarajevo nastavi s pričom da je ispravno samo ono što oni misle i da neprestano od nekoga traže da se izvinjava, da stalno čine jednu stranu odgovornom za rat, BiH ne može imati perspektivu. Zadrži li se kod bošnjačkih političara politika, mi imamo pravo da kažemo sve što hoćemo i ono što mi mislimo jedino je ispravno. Tu nema komocije i života za sve u BiH, a posebno za nas iz Republike Srpske”,  kazao je Mladen Ivanić, član Predsjedništva BiH.

Ivanić djeluje potpuno neprirodno u odnosu na politički kurs koji je do sada imao u Predsjedništvu BiH i mislim da je to neki politički dogovor iza kulisa da možda on bude sljedeći kandidat za predsjednika RS, a dobiti glasove može jedino sa radikalnim izjavama, u smislu rušenja institucija BiH i negiranja BiH kao države. To je oprobana matrica koju je Dodik svesrdno koristio da bi dobio glasove i bio predsjednik entiteta“, komentarisao je Mehmedović.

Izjave koje izazivaju negativne emocije u suprotnom političkom ili nacionalnom taboru, nisu na tragu evropkog puta za koje se zalaže BiH što su u svom posljednjem izvještaju primijetili i predstavnici Vijeća za provedbu mira. No analitičari upozoravaju:

Agresivna ideološka retorika konstanta je u ovom prostoru nakon rata i na njoj se širi bh. kleronacionalaizam u sve tri forme – zato je takva vrsta upozorenja od međunarodne zajednice suštinski licemjerna jer ona ima instrumente da je zaustavi, a to ne čini“, mišljenja je Enver Kazaz, politički analitičar.

Šemsudin Mehmedović smatra da se ovo pitanje može i zakonski riješiiti kroz statute stranaka. Ovaj prijedlog ranije upućen kroz otoreno pismo, nije naišao na plodno tlo kod rukovodstva SDA iz koje dolazi.

BiH ima liderokratiju, nema demokratiju i smatram da je nužno donošenje Zakona o političkom organizovanju na nivou BiH gdje će se definisati okvir ponašanja svih političkih stranaka koje apliciraju da vrše vlast u ime građana BIH. Kažu to je unutarnja stvar političke stranke, to nije istina. Ta politička stranka dobije izbore i onda maltertiraju građane“, kazao je Mehmedović.

U svom posljednjem izvještaju Vijeće za implementaciju mira pozdravilo je podnošenje aplikacije za članstvo u EU uz ocjenu da nakon toga veći napredak nije postignut. Visoki predstavnik je kazao kako je 140 zemalja na svijetu BiH na 36 mjestu kada je u pitanju odlazak mladih. No tome se u istupima političara uglavnom ne može čuti.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.