Kanton Sarajevo prava je oaza auto mafije. Ubjedljivo najviše vozila ukrade se u glavnom gradu Bosne i Hercegovine. Za tri mjeseca 188 automobila u odnosu na 33 sa cijelog područja Republike Srpske. Ukradu za minut, režu u dijelove, isporučuju ili prevoze u druge gradove, kantone, zemlje.
Kanton Sarajevo apsolutni je rekorder po broju ukradenih automobila. Sarajevo je i središte organizovanih kriminalnih grupa koje u zavisnosti od tipa – automobile odmah prevoze ili rasparčavaju u dijelove koji potom uglavnom preko Bijeljine završaju u Srbiji, odnosno “hercegovačkom rutom” ka Crnoj Gori ili Hrvatskoj. Nedavno je bez svog automobila sa parkinga u Sarajevu ostao i Vehid Šehić. Od policije je dobio upute.
”Oni kažu nekad mi pronađemo u nekim racijama, pronađemo u dijelovima, postoji mogućnost da vas neko nazove da traži otkupnu cijenu i mi ćemo vas obavijestiti ako budemo išta saznali o vašem autu. Evo prošlo je skoro 30 dana i ja ne znam ništa o svom autu. U razgovoru sam čuo da se to masovno radi u Sarajevu i onda kao građanina me čudi zašto institucije ove države ne preduzmu ništa jer se radi o stotinama ukradenih auta. Ako uzmete da je vrijednost ukradenog auta prosječna, a sigurno je veća od 10 hiljada maraka tu se radi o milionima. Svi me uvjeravaju da se za ko se time bavi, a onda ne vidim razloga zašto oni koji trebaju da štite živote i imovinu nas građana ne učine nešto da se to spriječi”, ispričao je za N1 Vehid Šehić
Vrtoglavih 70,15 odsto automobila ukradeno je u Kantonu Sarajevo samo u prva tri mjeseca ove godine. To je značajno više od svih drugih poput Unsko-sanskog sa svega 0,37 odsto. Pitali smo nadležne koji kažu da provode Akcioni plan sa državnim tužilaštvom – zar statistika ne ukazuje na potrebu hitnog djelovanja nadležnih istražnih i policijskih agencija.
“U čemu je problem? Ma to je svakako za jednu studiju da se napravi. Da li je sve koncentrisano ovdje ili? Mi u ovom trenutku ne možemo dati sve odgovore na sva vaša razmišljanja i pitanja, ali mogu reći da u Sarajevu ima najviše vozila i da je sigurnosni sistem iscjepkan što se ne bi moglo reći za organizovane kriminalne grupe koje rade na ovom području. I to je nešto što u svakom slučaju otežava naš rad i smanjuje rezultate koji bi trebali biti značajno bolji”, kazao je Irfan Nefić, portparol MUP-a Kantona Sarajevo.
Dok je u Kantonu Sarajevo bilo 188 krađa u prva tri mjeseca ove godine, taj broj za područje cijele Republike Srpske znatno je manji – 33 ukradena automobila. Samo aktivnom saradnjom policije na svim nivoima u Bosni i Hercegovini moguće je da ovaj automobil danas, sutra ili za mjesec ne postane meta.
“U nekoliko međunarodnih organizovanih akcija mi smo čak uspjeli da i razbijemo možda neke od najvećih organizovanih kriminalnih grupa koje su se bavile krađom vozila u Kantonu Sarajevo dalje su rasparčavali ta vozila u dijelove i to se pokazalo na teritoriji Repeblike Srpske, a onda ih izvozili i preprodavali na području Srbije, Crne Gore ili išli dalje ka drugim zemljama Evrope”, kazala je Mirna Miljanović, načelnica Odjeljenja za odnose sa javnošću MUP-a RS.
Zna se za sjevernu i južnu rutu, za Sarajevo kao oazu auto mafije, iz medijskih svjedočenja osuđenika zna se da krađu Golfa IV obave za minut, a dobiju hiljadu do dvije i po hiljade evra. Do sada najveću kaznu za auto-kriminal u Bosni i Hercegovini služi Šemsudin Hodžić – 11 godina zatvora. U međuvremenu za 11 minuta ukrade se 11 automobila, a za krađu se dobije najmanje 11 hiljada evra.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.