Prema akcijskom planu provođenja Reformske agende već je trebalo da bude formiran elektronski registar gdje bi bili dostupni podaci i tome šta sve posjeduju političari i zaposleni u pravosuđu. Juni prolazi, a registra nema. A da apsurd bude još veći, niko od ministara i zastupnika nikada nije čuo za ovaj cilj uz reformske agende.
Političari, sudije i tužitelji do kraja juna ove godine više neće moći kriti imovinsko stanje, a njihovi kartoni će biti dostupni u elektronskom registru izjava o njihovom imovinskom stanju.
To bi bilo tako kada bi Vijeće ministara ispunilo vlastiti cilj naveden u Eeformskoj agendi – a to je da u junu ove godine već bude formiran registar. Isto piše i u Strategiji borbe protiv korupcije. Međutim, kako je bilo do sada, tako će biti do daljnjeg.
Niti ima registra, niti iko kontroliše imovinu izabranih funkcionera. Premda je Reformska agenda usvojena a zastupnici glasali za nju, nijedan ministar ili zastupnik koje smo pitali nikada nisu ni čuli za registar imovinskih kartona. U dokumentima koji se očito ne poštuju navedeni su oni koji treba da urade zadaću.
Zamjenik predsjedavajućeg Vijeća ministara Mirko Šarovic nije upoznat u kojoj fazi je formiranje registra, ali ideju u načelu podržava.
“Nisam upoznat o ovome registru, to nije u nadležnosti resora ekonomskih odnosa i trgovine. U svakom slučaju, kao političar, podržavam da se takav registar formira”, kazao je Šarović.
“Zaista nisam upoznata o tome. Upoznata sam sa programom rada Parlamenta. O ostalom trebate pitati Vijeće ministara”, kazala je zastupnica Borjana Krišto.
U Akcijskom planu reformske agende kao izvršioci se, između ostalih, navodi i Centralna izborna komisija. Oni su nam rekli da o tome ništa ne znaju. Sličan odgovor dobili smo i u Agenciji za zaštitu ličnih podataka. Niko ih nije konzultirao, ali vlastima savjetuju da imovinske kartone funkcionera, sudija i tužitelja učine dostupnim javnosti.
“To je populizam. Borba protiv korupcije a ti podaci su neažurni, netačni. Imate i izrugivanje gdje kandidat za državnog ministra u izjavi navede da ima Golf 2 – prodat”, kazao je Petar Kovačević, direktor Agencije za zaštitu ličnih podataka BiH.
Takvi imovinski kartoni političara sada se nalaze u CIK-u, ali više nisu dostupni na njihovom sajtu. No, na zahtjev možete imati uvid u njih. Imovina sudija i tužitelja je tajna za sve jer ih VSTV uporno odbija objaviti.
Poseban problem je to što niko ne provjerava navode iz tih kartona, pa neko može upisati da ima garsonjeru, a da niko ne provjeri ima li mozda negdje neprijavljenu vilu.
Elektronski registar je prijavljen Evropskoj uniji, ali očito bh. političari nisu spremni da otkriju sve što posjeduju.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.