U BiH gotovo da više nema slučaja da rukovodilac, član upravnog ili nadzornog odbora ili čak namještenik ili uposlenik u javnom sektoru dobije posao bez političkih, porodičnih ili koruptivnih djela. Mladi, pametni i obrazovani ostaju bez posla zbog podobnih. Ima li načina da se to promjeni?
Doći do posla bez političkih i rodbinskih veza je borba s vjetrenjačama, kaže nam Danijela Ćetković. Diplomirala je na Prirodno matematičkom fakultetu i ima 16 naučnih radova. Volontirala je, aplicirala, konkurisala. Danas radi u pekari.
“Zbog situacije kakva je ovdje gubim nadu i nemam više ni snage ni živaca da se borim sa vjetrenjačama. Ako u skorije vrijeme ne bude ništa pokušaću da izganjam stipendiju, da idem vani ili da idem da radim bilo šta samo da se sklonim odavde jer ova okolina ne utiče pozitivno što se tiče posla“, kazala je Danijela Ćetković.
Danijela nije jedina.
“Ja sam Zorica Sejmanović. Diplomirani pedagog. Druga. Uvijek druga. Drugi u našem društvu definitivno znači biti najbolji po svakom osnovu, ali nemate nikoga da pozove telefonom za Vas ili da pošalje buket nekog uvoznog cvijeća sa ceduljicom. Ja jedino nisam neko ko ima zvučno prezime“, poručila je.
Možete biti najbolji no to vam u BiH ne garantira posao. Tako čak stoji i u zakonu o državnoj službi federacije.
“Državnog službenika postavlja rukovodilac organa sa liste kandidata koji su prošli konkurs. Ovdje je jasno da rukovodilac prima u radni odnos lice sa liste što ga ne obavezuje da to bude orvi, može biti treći peti“, rekao je Ljubinko Mitrović, Ombudsmen za ljudska prava BiH.
Ombudsmenima je prošle godine stiglo 698 žalbi. Oni upute preporuke no i dalje nema garancija da će najbolji dobiti posao.
Prema istraživanjima, oko 190 hiljada zaposlenih u BiH je na budžetu. Politizacija i stranačka imenovanja i zapošljavanja na upravljačke, rukovodeće, pa i sve ostale radne pozicije u javnom sektoru postaje pravilo, a ne izuzetak. Kako to promijeniti?
Loše zakonodavstvo, netransparentne konkursne procedure, sve to otvara put za za zapošljavanje podobnih a ne sposobnih. To je ono što se mora mijenjati kažu u Centrima civilnih inicijativa.
“Javna je tajna šta je cilj, ovladati javnim sektorom putem političkih imenovanja znači vladati i javnim novcem, odlučivanjem i javnim dobrom“, istakao je Adis Arapović iz CCI.
CCI zato pokreće kampanju i online peticiju. “Sposobnim, a ne podobnim”. Cilj je depolitizacija i departizacija imenovanja i zapošljavanja u javnom sektoru u BiH.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.