Vuković: Nemamo institucije koje utvrđuju sukob interesa

Vijesti 17. jun 201609:40 > 09:41
N1

O hapšenjima, sudskim procesima, sukobu interesa, predmetima koji stoje u ladicama i čekaju rješenje u temi jutra Novog dana razgovarali smo sa Uglješom Vukovićem iz Transparency Internationala.

O hapšenju Emdžada Galijaševića zbog primanja mita u iznosu od 10.000 KM, kao i slučaju hapšenja Hamdije Lipovače prije toga je rekao: “Ta hapšenja je nezahvalno komentarisati u ovoj fazi, ali najbitnije je da sama vijest ne ostrane na nivou senzacije, odnosno da se slučajevi nastave pratiti i do okončanja“.

O korupciji kao i da li su građani naviknuti da se do nečeg u ovoj zemlji može doći samo potkupljivanjem je rekao da je dosta do građana i javnosti.

U BiH bismo mi morali da uspostavimo određene zahtjeve prema političkoj eliti, kao i užoj i stručnoj javnosti i medijima koji mogu odigrati bitnu ulogu protiv korupcije. U BiH su oguglali jer se političke afere otvaraju i zatvaraju preko noći“, kazao je.

U Hrvatskoj je Tomislav Karamarko pao zbog sukoba interesa. Na pitanje da li je moguće da u BiH neko padne zbog sukoba interesa je rekao: “Nadajmo se da ćemo doseći taj nivo kao što je slučaj u Hrvatskoj. On je sam pokrenuo taj postupak i onda je i podnio ostavku. Mi ne poznajemo taj sistem, odnosno šta možemo uraditi“.

O tome šta je to sukob interesa je rekao: “Najbitnije je da se u zakonskim rješenjima usvoji najšira definicija u kojem se svaki privatni interes smatra sukobom interesa, što je slučaj u Hrvatskoj. Sukob interesa bi trebao uključivati sva lica koja obavljaju javne funkcije i bila bi najšira moguća. Kod nas je sporno što nemamo nezavisne institucije koje utvrđuju sukob interesa“.

Na pitanje da li je u sukobu interesa Bakir Izetbegović sa brojnim funkcijama supruge je odgovorio: “Da bih to mogao komentarisati morao bih imati sve podatke, a ono što je sigurno u Transparency Internationalu bila situacija iz 2008. kada se Milorad Dodik našao u sukobu interesa, kada je bio član kreditnog odbora koji je dodijelio kredit firmi u kojoj je vlasnik bio njegov sin. Odbijena je naša prijava i slučaj je završio na sudu i to je primjer gdje smo naišli na zid i da se ne prepoznaje klasični vid sukoba interesa“.

Prije 3 godine SDP i SNSD su donijeli zakon koji kaže da o sukobu interesa odlučuje 6 parlamentaraca, tačnije stranačke kolege odlučuju jedni o drugima. I taj zakon nije promjenjivan. Na pitanje zašto je to tako je rekao: “Stvar je vrlo jasna – treba mijenjati zakon i instituciju, koja će biti nezavisna, sa dodatnim nadležnostima osnažiti i sukob interesa na širi krug lica proširiti. To se sve može ako postoji politička volja“.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.