Islamofobija – ispit za demokratiju

Vijesti 25. jun 201619:11 > 19:20
N1

Prije toga o jednom od najvećih izazova s kojima se suočava stari kontinent. Riječ je o islamofobiji. I baš je glavni grad Bosne i Hercegovine ovog vikenda domaćin prvog Evropskog samita o islamofobiji.

Samit okuplja brojne evropske i svjetske lidere iz svijeta politike, akademske zajednice i civilnog društva.

Paljenje džamije u centru Beograda, svinjska glava na gradilištu džamije u Sloveniji, kukasti krst na zidovima islamskog centra u Beču, masovni antiislamski protesti širom evrope, dokaz su zahuktale islamofobije na tlu Evrope. Iako je kao pojam masovno poznata od napada u Njujorku, stručnjaci kažu, islamofobiju decenijama proizvode ideologija, mržnja i strah.

Moramo shvatiti da islamofobija nije samo stav, već stvarno nasilje, fizički napadi, teška krivična djela, sve je to islamofobija“, rekao je Salman Sayyid, University of Leeds.

Islamofobija se manifestuje na različite načine i na našim prostorima – od fizičkih napada na vjernike i vjerske objekte, do diskriminacije u obrazovanju i na tržištu rada. Jedna od panelistica Samita kaže da, iako je iz više razloga lijepo, biti musliman u BiH zapravo teško.

Moramo reći da posebno u nekim dijelovima Republike Srpske ili u nekim dijelovima gdje su muslimani manjina postoje stanoviti problemi, mi vidimo napade na džamije, islamske centre, napade na povratnike, na ljude samo zato što su muslimani i to jeste nešto što je alarmantno i čime se treba baviti“, izjavila je Đermana Šeta, Komisija za slobodu vjere pri Rijasetu IZ u BiH.

I u BiH, i u svijetu, na kontekstu religije zarađuju se i bitni politički poeni. Učesnici samita vjeruju da razmjena iskustava, ideja i mišljenja na ovaj način mogu vratiti religiju na pravo mjesto.

Sarajevo je oduvijek simbol multikulturalizma, ali ne zaboravimo posljednji rat koji se upravo ovdje desio, i gdje je upravo mržnja dovela da se te kulturne tolerancije pogaze. Upravo zbog toga smo odlučili da prvi samit bude ovdje kako bismo spriječili ponavljanje takvih stvari u budućnosti“, rekao je Muddassar Ahmed, panelista (Unitas Communications UK).

U osnovi svake vjere su ljubav i tolerancija, a kažu da je danas biti stanovnik sekularne države i dobar vjernik moguće, čak i poželjno.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.