MRG podnio prekršajni postupak protiv BiH

Vijesti 28. jun 201610:25 > 10:38
AFP

Međunarodna grupa za prava manjina (MRG) podnijela je formalni zahtjev Vijeću Evrope za pokretanje prekršajnog postupka protiv BiH u vezi s presudom Evropskog suda za ljudska prava u predmetu “Sejdić-Finci” iz 2009. godine.

Tada su Jakob Finci i Dervo Sejdić uspješno dokazali da su Ustav i Izborni zakon BiH diskriminirajući, jer “sprečavaju pripadnike manjinskih grupa da se kandidiraju za člana Predsjedništva i Dom naroda BiH”, saopćio je MRG.

Kako se navodi, proces podrazumijeva da Sud smatra državu odgovornom za nepostupanje po presudi usljed nepoštivanja pravno obvezujućih odluka.

Ustav BiH, ustanovljen Daytonskim mirovnim sporazumom, i Izborni zakon, dozvoljavaju samo kandidatima koji se identificiraju kao članovi jednog od konstitutivnih naroda da se kandidiraju na izborima za tročlano Predsjedništvo i Dom naroda BiH, dok je pripadnicima nacionalnih manjina onemogućeno kandidiranje za ova tijela, čime im je uskraćeno pravo za potpuno učešće u političkim procesima.

Uprkos preuzetoj obavezi implementacije presude i pritiska međunarodne zajednice da se poduzmu potrebni koraci, bosanskohercegovačke vlasti još uvijek nisu reagirale.

“Nastavak nepostupanja bh. vlasti, u smislu da dopuni i izmijeni Ustav u skladu s presudom, ima dalekosežne posljedice”, izjavio je izvršni direktor MRG-a Mark Lattimer.

“Osim što narušava legitimitet Suda u Strazbourgu, ovo znači da osoba koja se ne identificira kao neko ko pripada jednoj od tri većinske etničke grupe u BiH i dalje biva spriječen kandidirati se za poziciju člana Predsjedništva i delegata u Domu naroda BiH, a samo na osnovu svoje etničke pripadnosti”, dodao je Lattimer.

Iz MRG-a su potvrdili da pravo “Ostalih” na političko učešće nije samo zajamčeno Evropskom konvencijom o ljudskim pravima, koju je Sud primijenio u odlučivanju, već predstavlja i osnovno pravo u međunarodnom pravu.

“Sprečavanje pojedinaca da se kandidiraju na izborima samo zbog svog etničkog porijekla, religije ili povezanosti sa manjinskom grupom, u današnjem svijetu, nije prihvatljivo. Došlo je vrijeme da BiH ispuni preuzete međunarodne obaveze. Kako bi odstranila diskriminaciju prema manjinama i dozvolila svim svojim građanima punu participaciju u političkim procesima, BiH mora poduzeti hitne korake u smislu dostizanja konsenzusa u vezi izmjena i dopuna Ustava i izbornih zakona”, zaključio je Lattimer.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.