Posebna sjednica o referendumu o 9. januaru kao Danu RS održat će se sutra u Narodnoj skupštini ovog entiteta. Ovu odluku su danas na kolegijumu entitetskog parlamenta podržale sve stranke sa sjedištem u Banjaluci. Glas protiv referenduma podigli su predstavnici koalicije Domovina.
Jedinstvo političkih stranaka iz RS podržalo je inicijativu za posebnu sjednicu o referendumu o 9. januaru kao danu ovog entiteta.
No, saglasnost o datumu održavanja teže se postiže. Prijedlog vladajuće koalicije je da se održi 25. septembra. Opozicija to vidi kao političku borbu za glasove sedam dana prije izbora.
“Primjedbe su bile na datum održavanja. Inače sam referendum ni kod jedne političke opcije nije bio upitan izuzev Kluba Bošnjaka”, istakao je Nedeljko Čubrilović, predsjednik NSRS.
Dok se koalicija Domovina bori da se referendum ne održi, iz Saveza za promjene priželjkuju datum koji simbolično ukazuje na događaje iz 1991.
“Referendum treba da se održi 8. ili 10. novembra. To je dan kada se navršava 25 godina kada je održan plebiscit srpskog naroda u BiH kao odgovor na inicijativu tadašnjeg političkog establišmenta na čelu sa Alijom Izetbegovićem da i BiH putem Slovenije i Hrvatske izađe iz bivše Jugoslavije”, rekao je Dragan Čavić, predsjednik NDP-a.
“Činjenica je da se na prostoru RS svi predstavnici koji imaju centrale u Banjaluci govore 25 godina da je to bilo preglašavanje srpskog naroda. Međutim, ovo sada je ništa drugo do preglasavanje dva konstitutivna naroda u ovom bh. entitetu RS”, rekao je Senad Bratić iz koalicije Domovina.
Iz Domovine su upozorili i da bi održavanje ovog referenduma moglo biti kontraproduktivno i da bi jedan referendum mogao izazvati drugi.
Sa druge strane srpski političari kažu da im poruka nije jasna, te da ne odustaju od najavljenog.
Ustavni sud BiH je krajem prošle godine prihvatio apelaciju Bakira Izetbegovića te proglasio neustavnim dio Zakona o praznicima RS koji se odnosi na proslavu 9. januara. U samom zakonu decidno ne stoji da se Dan RS slavi kao krsna slava entiteta što je jedan od glavnih argumenata srpskih političara da ne prihvate odluku Ustavnog suda koju će, kako tvrde, u konačnici odbaciti i građani na referendumu.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.