U toku su upisi studenata na fakultete u našoj zemlji. Nova akademska godina počinje na jesen, a fakulteti će primiti na tisuće mladih koji bi željeli steći stručno zvanje. No ove godine manje je brucoša. Istraživali smo za koje fakultete se najviše zanimaju studenti, te koja zanimanja su najisplativija.
Većina fakulteta u Bosni i Hercegovini ovih dana skoro je pa prazna, naime završeni su ispitni rokovi, u tijeku su natječaji za upis u novu akademsku godinu. Fakulteti će primiti na tisuće studenata no pitanje je koliko će ih nakon završenog školovanja naći posao.
Da će zaposlenje naći nakon školovanja vjeruje i 18-godišnja Nasiha Nuhanović, koja je u društvu oca došla predati papire za upis. Izabrala je Pravni fakultet, a evo i zašto..
“Zato što mislim da je to jedan od perspektivnijih fakulteta u našoj državi i iako je neko mišljenje da se na birou nalazi mnogo pravnika, mislim da je to dobro zanimanje i da ima jedan široki dijapazon zanimanja, odnosno šta bi mogla raditi nakon ovog fakulteta”, kazala je Nasiha Nuhanović.
No Pravni fakultet ne nalazi se u top tri najisplativijih fakulteta u našoj zemlji. Pokazalo je to i istraživanje portala posao.ba, u kojem se navodi da ćete posao najlakše naći završite li elektrotehnički, ekonomski ili farmaceutski fakultet.
Prve procjene pokazuju kako su upravo ti fakulteti ove godine pobudili najveće zanimanje budućih studenata na UNSA.
“Insteresantno je pomenuti kako je ove godine došlo do intenzivnog interesiranja za grupaciju medicinskih nauka, a to je Medicinski fakultet, Farmaceutski fakultet, Stomatološki fakultet, kao i Zdravstveni fakultet. Također je uobičajen interes za Elektrotehnički fakultet i još neke fakultete, možemo reći, sedam fakulteta koji su od većeg interesa nego što primaju broj studenata”, istakao je prof.dr. Faruk Mekić, prorektor Univerziteta u Sarajevu.
Interes je uveliko manji nego prethodnih godina, manje je srednjoškolaca, a samim time manje i brucoša.
“Možemo kazati da je interes oko 15 posto manji od broja upisa koje je dozvolila Vlada Kantona Sarajevo”, dodao je Mekić.
Slično je i u Republici Srpskoj. U ovom bh. entitetu, prema prvim procjenama, nikad manje upisanih studenata. Primjera radi, interes za Pravni fakultet na Univerzitetu u Banjaluci pokazalo je 85 studenata, od 260 slobodnih mjesta koliko je bilo predviđeno natječajem.
“Mislim da je u pitanju postratna generacija 1995/96. i da je ovakav demografski pokazatelj bio i očekivan. Za nas je ovo rapidno manji broj studenata, jer ih nikada nije bilo ispod 300, ali s obzirom na to da iste informacije imam i sa drugih fakulteta, javnih i privatnih, nisam iznenađen”, naovodi Darko Radić, prodekan za nastavu na Pravnom fakultetu u Banjaluci.
No, situacija se možda popravi nakon drugog upisnog roka.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.