Nezainteresiranost vlasti u Bosni i Hercegovina za sport koštao je našu zemlju organizacije Zimskih olimpijskih igara mladih 2017. godine. Na svu sreću, igre nisu otkazane i održat će se dvije godine kasnije 2019. godine.
Igre koje su prvobitno planirane 2017. godine u našoj zemlji preuzet će turski grad Erzurm nakon što je Olimpijski savez Turske prihvatio zamjenu termina.
Ovom zamjenom gradovi Sarajevo i Istočno Sarajevo dobili su dodatne dvije godine za kvalitetnu organizaciju EYOF-a, koja bi se morala konkretno, a ne deklarativno, podržati od nadležnih institucija. Ipak, ni produženje roka za dvije godine nije dovoljan svima u BiH za organizaciju ovako značajne sportske manifestacije.
Naime, pojavila se informacija da Vlada Republike Srpske neće učestvovati u finansijskoj podršci, iako je kao jedan od potpisnika organizacije EYOF-a na sebe preuzela tu obavezu.
Premijer Kantona Sarajevo, Elmedin Konaković, upoznat je sa ovom informacijom i kaže da Vlada KS neće dozvoliti da se ovako veliki i značajan događaj odgodi.
“Imali smo veliku sreću i čast da nam se dodjeli organizacija EYOF-a. Prvi zaplet se dogodio kada su institucije propustile priliku da obezbjede normalna finansijska sredstva što je skoro dovelo do otkazivanja Olimpijade mladih. Uz pomoć komiteta i turskog grada Erzurma uspjeli smo zamijeniti domaćinstvo za 2019. godinu“, kazao je Konaković za N1 te naglasio da je Vlada KS svjesna o koliko bitnom sportskom događaju je riječ.
On je kazao da je sve išlo normalno uz ohrabrujuće informacije u kontaktu s članovima EYOF-a sve do sjednice Komiteta kada su čuli za potencijalne probleme.
Kanton Sarajevo, kao dio organizacije, je dobio zadatak da obezbjedi, spremi i adaptira borilišta u Zetri, Skenderiji i na Bjelašnici.
“Sva tri borilišta će biti spremna i adaptirana. Kao Vlada smo bili dužni obezbjediti i novčane garancije“, rekao je Konaković.
Na sastanku Organizacionog odbora obaviješteni su od strane rukovodstva da Istočno Sarajevo neće biti u mogućnosti finansirati organizaciju Olimpijade mladih u punom iznosu.
“Vlada RS neće participirati u ekonomskom dijelu, iako ima tu obavezu kao potpisnik. Sve ostale institucije su pruzele obaveze i dale garancije. Na posljednjem sastanku, u septembru, će se morati dostaviti pismene garancije kako bi se EYOF održao“, objasnio je premijer KS.
Otkazivanje vodi BiH na crnu listu
On je istakao da bi otkazivanje manifestacije Bosnu i Hercegovinu odvelo na crnu listu svih sportskih događaja u svijetu.
“Nisam primjetio da se radi o političkim opstrukcijama od strane Vlade RS. Evidentno je da Vlada RS ima teške finansijske poteškoće i nije u stanju finansirati te urediti borilišta na Jahorini“, kazao je Konaković i naglasio da Sarajevo neće dozvoliti otkazivanje EYOF-a.
“Sarajevo će preuzeti sve obaveze za organizaciju EYOF-a, kako finansijski tako i uređenje borilišta na Jahorini gdje je planirano takmičenje u nordijskom skijanju. Ponudit ćemo sve svoje kapacitete i uraditi sve kako nas stanje Vlade RS ne bi dovelo u poziciju da moramo otkazati manifestaciju.”
Evidentno je da je Vlada KS svjesna koristi od održavanja EYOF-a, kako za Sarajevo, tako i za Istočno Sarajevo, entitete Federaciju BiH i Republiku Srpsku.
U Sarajevo, Istočno Sarajevo, na Jahorinu i Bjelašnicu će stići blizu 5.000 sportista i trenera, te veliki broj gledaoca i turista što će značajno doprinijeti ekonomiji i razvoju turizma.
“Mislim da u Vladi RS-a razumiju šta je sport te da je ovo bitno i za razvoj Jahorine. Moguće je da će do septembra pronaći način da izdvoje finansijska sredstva za EYOF“, rekao je Konaković za N1.
Prema sadašnjim računicama za konačnu organizaciju EYOF-a i pripremu borilišta potrebno je još blizu dva miliona eura.
Komentar na ovu temu smo pokušali dobiti i u kabinetu Jasmine Davidović, ministrice u Vladi RS za porodicu, omladinu i sport, ali nije bila dostupna za razgovor, kao ni njen pomoćnik.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.