Istražujemo: Posljedice neodržavanja izbora u Mostaru

Vijesti 21. jul 201618:17 > 19:07
N1

Zbog nepostojanja Gradskog vijeća Mostar već četiri godine funkcioniše u izrazito teškim okolnostima. Brojni razvojni projekti su blokirani, a nepostojanje Gradskog vijeća umanjilo je i prihode u gradski budžet.

I dok gradske vlasti nekako uspijevaju očuvati socijalni mir postavlja se pitanje kako će Grad Mostar funkcionisati ukoliko izbori ne budu održani ni ove godine.

Lokalni izbori se bliže – Mostar još uvijek bez rješenja. Vođeni parolom „čega nema bez toga se može“ građani su prestali razmišljati o izborima u ovom gradu.

Većina ne razmišlja o posljedicama, a one su izuzetno važne, izbori su budućnost ovog grada.

Posljedice neodržavanja izbora u Mostaru sežu duboko. Zbog nepostojanja osnovnog zakonodavnog organa, na čekanju su brojni razvojni projekti važni za svakodnevni život stanovnika , a posebno je izražen i problem bespravne gradnje.

“Na gradskom području jugoistok bilo je više oblika divlje gradnje, posljednja dešavanja za izgradnju mini hidroelektrana na Buni dovoljno goovori koliko je investitor pod plaštom vlasti htio da iskoristi to što nema Gradskog vijeća, pa da na mala vrata progura nelegalnu investiciju”, kaže Rijad Durkić, potpredsjednik Naše stranke.

I dok je sve učestalija pojava bespravne i neplanske gradnje, zauzimanje javnih površina, s druge strane brojni projekti od kapitalne važnosti za BiH su na čekanju.

A da bez izbora nema ni investicija, dokaz je to što veliki broj investitora zaobilazi Mostar.

“Za takav jedan poduhvat da se jedan objekat stavi u funkciju ako se nalazi na državnom zemljištu, vijeće mora sve provesti kroz procedure i dodijeliti ga titularu koji će tu biti pravno siguran i uložiti svoja sredstva”, kaže Salem Bubalo, direktor Zavoda za urbanizam.

No nepostojanje gradskog vijeća glavna je kočnica i za obnovu devastiranih zgrada. Robne kuće „Razvitak“ i „Hit“ nekad su bile jedne od najljepših robnih centara, međutim ni nakon dva desetljeća o njihovoj obnovi kao ni obnovi Staklene banke i brojnih drugih zgrada skoro da se i ne govori.

“Niko ne želi da ulaže svoj ili nečiji drugi kapital u pravno nesigurne pozicije kao što se takvi objekti trenutno u poziciji”, dodaje Bubalo.

U ukupnom nestabilnom ambijentu politizira se sve: Ekonomija, zdravstvo, kultura, a Mostarci svakodnevni život pokušavaju uklopiti u što normalnije okvire.

Zbog nepostojanja zakonodavne vlasti, Mostar već četiri godinama tapka u mjestu, što građanima dodatno otežava život. Ogorčeni zbog nedostatka dogovora o sudbini njihovog osnovnog demokratskog prava čekaju bolje dane u gradu na Neretvi.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.