Naša ekipa dan je provela sa obalnom graničnom policijom u Neumu. Provjerili smo ima li nelegalne trgovine preko mora, te da li je tokom turističke sezone povećan broj spašavanja.
Na privremenom graničnom prelazu za pomorski promet mirno. Pripadnici granične policije kao i obično vrše kontrolu ulaska i izlaska svih plovila i osoba koje putem mora uđu u našu zemlju. Nelegalne trgovine, krijumčarenja preko jedinog mora u BiH, kažu nema.
”Nema nekih posebnih problema. Mi nemamo puno mora, vidi se iza nas područje gdje je granica Hrvatske, sve vidimo, onaj ko nam dolazi i odlazi. Otkad je Hrvatska ušla u EU oni imaju granicu pokrivenu radarima, kamerama tako da o svemu nas obavještavaju”, kazao je Zlatko Batinović, voditelj pomorskog sektora u jedinici Granične policije Neum.
Tek jedan slučaj nelegalne radnje zabilježen je u zadnjih 15 godina, no osim u borbi protiv kriminaliteta na moru, učestvuju i spašavanju. Tokom turističke sezone bilježe ogroman broj nesreća u kojima redovno intervenišu.
”Dešava se da tokom nevremena isplove, pa da se ne mogu vratiti, kupači da pokušavaju preplivati kanal pa da se ne mogu vratiti, zatim ima utapanja itd”, dodao je on.
Međutim, u luci Neum nema mjesta za velike brodove, u neumskom akvatoriju nema vezova i potrebene infrastrukture , te brodovi zvanično mogu uploviti samo na sidro. Mogućnost ulaska zbog prirodnih prepreka imaju samo brodovi kojima je gas manji od četiri metra.
”Da bi se brod usidrio kad se uđe u zaljev, dubina mora je 20 do 25 metara, on na tu dubinu mora spustiti lanac sa sidrom 4 puta dužu, tako da je 25 metara dužina, znači 100 metara lanca treba spustiti u more. E sad uzmite ovaj zaljev, uzmite 100 metara i uzmimo neki teretni brod najmanji da je 100 metara i to je 200 metara. Vrti se u krug i u slučaju nevremena šta će se dogoditi?”, zapitao se Stojan Šutalo, neumski kapetan.
Priča o neumskoj luci, kaže, apsurdna je jer neumski akvatorij ne može izdržati takav projekat. Naglašava da je prije luke potrebno izgraditi putni koridor i željeznicu.
Bosna i Hercegovina ima izlaz na more, ali nema državni zakon o pomorskom i unutrašnjem saobraćaju, registar plovila, pomorsku administraciju, trgovačku flotu, zakone za obuku pomoraca. A da li će i kada početi provedba plana o izgradnji luke u Neumu još je nejasno.
Po međunarodnoj Konvenciji o pravu mora, da bi jedna zemlja bila pomorska, ona mora ispuniti tri uslova – da ima more, administraciju i luku prema tome BiH ima preduslove, ali još mnogo toga prestoji da se uradi kako bi postala pomorska zemlja.
1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.