Iako su političari najavljivali da bi se aplikacija za članstvo omogla naći na dnevnom redu Vijeća za vanjske poslove Evropske unije u ponedjeljak, to se nije dogodilo. Zakašnjelo parafiranje SSP-a nije dovoljno oduševilo evropske lidere, da bi preko reda raspravljali o BiH.
U međuvremenu politička prepucavanja su nastavljena nakon što je Bakir Izetbegović rekao da neće biti odblokiran aranžman s MMF-om dok Republika Srpska ne potpiše Mehanizam koordinacije, kontraucjena stigla iz Banjaluke. Neće biti govora o mehanizmu sve dok ne bude odmrznuto 500 miliona eura kredita. Pet mjeseci nakon podnošenja navodno kredibilne aplikacije i dalje smo bez mehanizama ali I bez novca za reforme
Do nove sjednice u Briselu, političari u BiH imaju dva mjeseca. Prema iskustvu prethodnih godina, dogovore u jeku predizborne kampanje je teško očekivati ili nas možda iznenade.
Ni američki pritisak ne pomaže: Bez dogovora o Mostaru
Razgovori o Mostaru uvijek slično završe, pa tako i posljednji održani u organizaciji ambasade SAD u BiH. Dragan Čović je uvjeren da će “izbori biti održani, pomaka ima”, koje Bakir Izetbegović ne smatra dovoljnim, obično uz poruku “pregovaraćemo još desetak dana, pa ako bude biće”. U SBB-u su saglasni da rješenje HDZ-a koje pretpostavlja dominaciju u Gradskom vijeću jednog naroda ne moze dobiti podršku. Njihovo rješenje je mimo Ustava, tvrde u HDZ-u. Osam godina bez Gradskog vijeća. Mostar je napušten, bez razvojnih projekata i investicija. Građane ionako niko nista ne pita.
Koga je briga za BHRT?
Mjesecima se usaglašavalo rješenje koje bi pomoglo opstanak BHRT-a, ali i finsiarnje entitetskih televizija, no Zakon o javnom RTV sistemu nije prošao prema kojem bi se RTV taksa plaćala putem računa za električnu energiju. Sporna je bila raspodjela prihoda 40 % za BHRT, po 30 % za entitetske tv.
Odranije su poznati stavovi HDZ-a o potrebi hrvatkog kanala ili pa pak SNSD-a da je RTRS ipak puno važniji. Model naplate putem telekom operatera završen je 30. juna. On će najvjerovatnije biti nastavljen. No o tome treba odlučiti ponovno politika. Zanimljivo je da su zvanične reakcije iz entitetskih televizija izostale.
Puč u Turskoj i BiH
Izjava turskog ambasadora u BiH da se Turska uzda u prijateljske i savezničke zemlje kada je u pitanju zajednička borba protiv terorističke organizacije FETO, otvorila je polje etiketiranja obrazovnih institucija u Sarajevu ali i mogućnost opasnog prelijevanja sukoba u Turskoj u BIH. Nekadašnji ministar kulture, danas zastupnik SDA u Federalnom parlamentu na društvenim mrežama označio je uz ostale i Udruženje novinara i generalu tajnicu Gulenovim ljudima jer su se drznuli podsjetiti na turske novinare u zatvoru.
Posljednjih nekoliko godina bilateralni odnosi između Turske i Bosne i Hercegovine smatraju se prijateljskim, ili čak izuzetnim. No zabrinjavajuće je, da pojedinci događaje u Turskoj pokušavaju prenijeti u BiH, što bi poručuju analitičari značilo nove podjele, ovaj put unutar bošnjačkog naroda.
Pokemon manija u BiH
Ko kaže da nismo dio globalnog svijeta i ne pratimo trendove. Popularna igrica “Pokemon go” na mobilnom telefonu osvojila je i BiH pa sve više igrača izlazi na ulice kako bi hvatali ova mala čudovišta. Globalni fenomen u Bosni i Hercegovini dobio je i bizarnu dimenziju jer igrači grozničavo tragajući za virtualnim stvorenjima ulaze i u minska polja zbog čega su vlasti, ali i nevladine organizacije morale zvanično upozoriti da se znakovi opasnosti od mina moraju poštovati.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mrežaTwitter | Facebook.