Predsjednik Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY) Theodor Meron položio je cvijeće i odao počast ubijenoj djeci opkoljenog Sarajeva.
Meron, koji je trodnevnoj posjeti BiH, položio je cvijeće na spomen-obilježju paloj djeci opkoljenog Sarajeva na Trgu djece Sarajeva. On je razgovarao i sa porodicama ubijene djece.
“Posjeta ovom spomeniku za mene naglašava svu okrutnost rata i patnju civila koju su pretrpjeli širom ovog regiona. Dok danas posmatram ovaj grad vrlo dobro znam da još postoje rane koji su ti sukobi nanijeli”, kazao je Meron.
Napomenuo je da uništene kuće i infrastruktora može biti obnovljena ali gubitak voljenih ostaje je uvijek i trajno nenadoknadiv.
Tribunal je izrekao presudu za 161 osobu, no mnogo više od 161 osobe je počinilo zločine te je Meron izrazio nadu da će tužilaštva u regiji uraditi sve što je u njihovoj moći da pravdi privedu mnogo više osoba osumnjičenih za ratne zločine nego što je to do sada bio slučaj.
“To Tribunal više ne može raditi, ali sudovi i tužilaštva ovdje trebaju nastaviti taj posao. Imao sam slične žalbe u Uzdolu i Čelebićima jučer zato mnogo više toga treba uraditi da bi se odgovorni priveli pravdi i suočiti se s njom“, zaključio je Meron.
Nekoliko roditelja razgovaralo je danas s Meronom ukazujući na ispisana imena njihove djece na spomeniku, prepričavajući kako su njihova djeca stradala. Ispričali su Meronu da su nedužna djeca stradala uglavnom u mirnim trenucima igrajući se vani kada nije bilo mnogo granatiranja.
Naglasili su da su njihova djeca živjela u podrumima i skloništima danima, mjesecima te da su u rijetkim trenucima izlazili vani, a za 1.600 njih taj izlazak bio je poguban. Neka djeca, različitih nacionalnosti, stradala su od granate, a neka od snajperista koji su bili raspoređeni širom grada.
Bivši predsjednik Udruženja roditelja ubijene djece Sarajeva i otac kojem su agresori ubili kćerku Irmu koja je tada imala samo 11 godina Fikret Grabovica uručio je danas Meronu knjigu i DVD s filmom koji govori o stravičnim stradanjima djece u Sarajevu te je naglasio da pravda još nije zadovoljena.
Grabovica je Meronu kazao da je danas bio na mjestu na kojem je moguće izraziti saučešće pripadnicima svih naroda dodajući da je Meron posjetivši mjesta gdje nisu dokazani zločini kao što je Uzdol i Čelebići napravio paralelu među žrtvama i zločincima, ali je Meron kazao da su žrtve iz srpske i hrvatske zajednice pozvale da posjeti stratišta na kojima su poginuli njihovi najmiliji.
Između ostalog, kazao je da se Šešelju pridaje velika pažnja i da rukovodstvo Srbije mora voditi više računa o njegovom ponašanju. Kazao je da se Tužilaštvo nije žalilo na odluku o privremenom puštanju Šešelja te da Sud nije ni mogao razmatrati dalje tu odluku.
Pretresno vijeće je kompetentno da donese takvu odluku, a zbog činjenice da se Tužilaštvo na nju nije žalilo ona nikada nije došla pred Žalbeno vijeće Tribunala. Veoma je važno da poštujemo odluke Suda zbog vladavine prava, posebno kada ih Sud donosi iz humanitarnih razloga. Mediji previše govore o Šešelju dajući mu tako publicitet koji mislim da ne zaslužuje – ocijenio je Meron.
Na konstataciju novinara da Haško tužilaštvo nije dobilo medicinsku dokumentaciju o Šešelju, Meron je ponovio da je ovaj slučaj – slučaj koji se tiče Pretresnog vijeća i Tužilaštva, dodajući da ukoliko je Tužilaštvu bilo potrebno više materijala uvijek je moglo to tražiti od Vijeća te je naglasio da se kao predsjednik MKSJ-a ne smije miješati u takvu vrstu odluka.
Kada su u pitanju Šešeljevi vrlo aktivni javni nastupi, a radi se o osumnjičenom za teške ratne zločine koji čeka presudu, Meron kaže da je Šešelj u Srbiji te da je na toj suverenoj državi da se nosi s njegovim javnim pojavljivanjima. To nije, kazao je Meron, “u vašim ili našim rukama” nego Srbija treba odlučiti kako se nositi s tim.
Budući da će o slučaju Šešelja razgovarati Evropski parlament, a uskoro bi ovo pitanje trebalo razmatrati i Vijeće sigurnosti Ujedinjenih nacija, Meron je samo kazao da to ne komentira jer ako će se o tome raspravljati – raspravljat će se i tu se nema šta kriti.
“Treba biti vrlo transparentan o svemu i ne smeta mi što se postavljaju pitanja. Mislim da je Šešelj veoma sretan što se danas toliko postavljenih pitanja tiču njega“,zaključio je Meron.
Podsjetimo, Meron je jučer bio u posjeti Uzdolu i Čelebićima gdje je odao počast žrtvama te razgovarao s porodicama.
Također, danas je obišao sarajevsku Drugu gimnaziju gdje je razgovarao sa učenicima i profesorima koji rade na projektu “ICTY Outreach's Youth”.