Napadi na novinare u BiH: Je li šutnja znak odobravanja?

Vijesti 29. jul 201619:00 > 19:20
N1

Verbalni napadi i prijetnje upućene novinarima u posljednje vrijeme sve su češći u BiH. To je nedopustivo. Poručuju udruženja novinara i sami novinari. Reagovali su i predstavnici evropskih institucija u BIH. Ali, nadležne, domaće institucije su te koje ćute. I upravo u tome je problem.

Kakvi su efekti istraživačkog novinarskog rada u BiH? Iz Tužilaštva KS i državnog tužilaštva za N1 su kazali da prate medijske izvještaje i nerijetko vrše provjere. Ali, sudski epilozi su rijetki. Češće su odmazde i pritisci na novinare. Primjera, samo u posljednje vrijeme, je nekoliko.

Centar za istraživačko novinarstvo objavio je svoje istraživanje o tenderima za usluge patohistologije u Sarajevu i privatnoj klinici koju je osnovao Emir Talirević. Njegova prvobitna reakcija bila je pohvala za profesionalan rad, a nakon toga niz uvreda na račun novinarke, autorice teksta. Uvrede, ali i prijetnje doživjela je i novinarka Euroblica.

Novinarska riječ bilo pisana bilo izgovorena ima manju težinu i moć nego ljudi o kojima mi pišemo zato se i desi da vas neko javno izvrijeđa samo zato što radite svoj posao i nazovete ga da cujete drugu stranu proiče koju radite i nazovete ga da budete korektni“, rekla je Željka Javorac, novinarka Euroblica.

Koliko je tek prijetnji, pita se Željka, koje su izgovorene, a nisu snimljene i niko za njih ne zna.

Od 25. maja ove godine registrovano je10 vrlo ozbiljnih prijetnji i napada na novinare. Napadi su sve učestaliji i brutalniiji kažu u Udruženju BH Novinari.

Napadi su češći na novinarke, huškanja, govor mržnje i vrijeđanje novinara te čak povezivanje sa terorističkim organizacijama. To su karakteristike posljednjih napada.

Tri karakteristike koje nismo imali ranije i koje su zabrinjavajuće i govore da se nalazimo u atmosferi u kojoj bi puno više trebale da rade nadležne institucije, policija, tužilaštva i druge pravosudne institucije“, istakla je Borka Rudić.

Situacija je zabrinjavajuća poručuje i predstavnica OSCE-a za slobodu medija.

Ovakva vrsta tenzija i napada koji dovode u opasnost i ljude koji imaju drugačije mišljenje je nešto što se mora brzo rješavati mora prestati, a to se ne može desiti bez političke volje i stava javnosti da je to nedopustivo ako želimo da živimo u demokratskom društvu“, izjavila je Dunja Mijatović.

Sigurnost je preduslov slobode govora. Svaka prijetnja mora biti shvaćena ozbiljno. Poručuju i iz Delegacije EU u našoj zemlji. Novinarima treba omogućiti da bez ometanja rade svoj posao. To je posao države.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.