Pošto je stav OHR da je odluka o referendumu o Danu Republke Srpske antdejtonska, da li će OHR reagirati, nakon što je Republika Srpska i zvančno objavila ovu odluku, a počela pripreme za održavanje referenduma?
“U Ustavu BiH jasno stoji da su odluke Ustavnog suda BiH ‘konačne i obvezujuće’ za sve organe vlasti u Bosni i Hercegovini, uključujući i institucije Republike Srpske i njen Ustavni sud. Planiranim referendumom, organi vlasti Republike Srpske bi otvoreno odbili ispoštovati ovu odredbu Dejtonskog mirovnog sporazuma, tražeći od građana Republike Srpske da odlučuju o pitanju o kojem je Ustavni sud BiH već donio odluku i da, u suštini, podrže stav koji je već proglašen neustavnim”, kaže za N1 Marijo Brkić – glasnogovornik OHR-a.
“U OHR-u razumijemo da su emocije vrlo snažne kada se radi o pitanjima vezanim za praznike u Bosni i Hercegovini, ali kada o nekom pitanju sud donese odluku, onda to postaje pitanje vladavine prava i poštivanja ustavnog poretka. To je tako i u svim drugim zemljama. Konačna i obvezujuća odluka Ustavnog suda ne može se poništiti referendumom provedenim u jednom dijelu zemlje. Takav postupak ne može utjecati na obavezu organa vlasti da provedu sudsku odluku”, stoji u odgovoru na upit N1.
“OHR poziva organe vlasti Republike Srpske da poštuju osnovne temelje Mirovnog sporazuma, ostave ovaj referendum po strani i pokušaju pronaći rješenje za ovo pitanje u skladu s zakonom. Visoki predstavnik pažljivo prati razvoj situacije i na ovo pitanje će se vratiti u odgovarajućem trenutku, a drži sve opcije otvorenim u smislu mandata koji ima.”
A koji je stav OHR-a na najavu održavanja referenduma u Srebrenci o izdvajanju ove opštine iz sastava Republike Srpske?
“Bit ćemo potpuno jasni: bilo kakva diskusija o teritorijalnom otcjepljenju bilo kojeg dijela BiH, na bilo kojem nivou, u trenutnim okolnostima krajnje je nedobrodošla, i zasigurno ne doprinosi sveukupnoj stabilnosti i napretku ove zemlje. Razumijemo frustriranost SDA kada je u pitanju referendum u Republici Srpskoj, kao što razumijemo i frustriranost u Republici Srpskoj u vezi sa pitanjem praznika ‘Dana RS’, ali referendumi koji unose razdor nisu put naprijed ni u jednom slučaju”, glasi odgovor na upit N1.
Možemo dodati i da je zanimljivo da su organi u RS reagirali na ovaj prijedlog referenduma pozivanjem na Dejtonski mirovni sporazum – što je potpuno ispravno, ali je žalosno što ignorišu Dejtonski sporazum kada je u pitanju referendum o Danu RS – stoji u tekstu.
“Poruka svima je da Dejtonski mirovni sporazum i Ustav BiH nisu ‘švedski sto’ s kojeg se mogu izabrati oni elementi koji se nekome sviđaju, a ignorisati oni koji se ne uklapaju u trenutnu političku agendu. Podsjećamo da je Vijeće za provedbu mira još 2007. godine dalo svoj stav o ovom pitanju, da neće prihvatiti nikakve promjene niti pozive na promjene do kojih bi se došlo kršenjem važećih ustava i zakona. Stoga pozivamo sve strane da poštuju ustavni poredak BiH i da rade zajedno u interesu svih njenih građana.”
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.