Sarajevska policija uhapsila je jednu osobu, koja se sumnjiči za jučerašnje paljenje pravoslavne crkve. Identitet još nije poznat.
Za to vrijeme osude paljenja pristižu sa svih strana. Dok pojedini političari iz Srbije i Republike Srpske, tvrde da iza paljenja stoji politika, nadležne institucije ubrzano, kažu, rade svoj dio posla na otkrivanju počinioca. Identitet bi trebao biti poznat uskoro.
Građani Sarajeva jedinstveni su u osudi, kako kažu, vandalskog čina paljenje pravoslavne crkve.
”Primitivizam klasični primitivizam i sramota bilo koji vjerski objekat bilo šta ružno da se desi je sramota ljudska, civilizacijska”, kazao je jedan Sarajlija.
Telefon ne prestaje da zvoni, ali je paroh Đelmo, uz dobrodošlicu pronašao vremena i za našu ekipu. O istrazi nije htio govoriti, kako ne, kaže, ugrozio rezultate. U stalnoj je komunikaciji s policijom.
”Šteta je napravljena, tu je bila kosilica koja nam je neophodna za portu, aluminijske merdevine, mnogo alata pribora za čišćenje crkve”, ispričao je on.
Vlada Kantona Sarajevo ponudila je pomoć, te obećala sanaciju oštećenog dijela crkve. Na izjave pojedinih funkcionera i Republike Srpske kako iza svega stoji politika, kantonalni premijer Konaković odgovara:
”Postoje politički subjekti koji pokušavaju koristiti ovo vrelo predizborno vrijeme za sticanje nekih jeftinih poena, mislim da su to preuranjene izjave da se ti ljudi prilično dugo bave tim nekim nacionalnim retorikama, mnogo više nego što bi se trebali baviti ekonomijom ili nekim drugim stvarima bitnim za život građana”, rekao je premijer.
Predstavnici Međureligijskog vijeća će sutra pred crkvom upriličiti zajedničku osudu paljenja. Inače, samo u periodu od novembra 2014. do oktobra 2015. bilo je 20 napada na različite vjerske objekte, širom BiH. Crkve, džamije, groblja. Najveći broj tih napada desio se u Bijeljini. Njih 4, dok su u Sarajevu u istom periodu bila 2. Ipak u odnosu na prethodne godine, broj napada se smanjuje.
”Cijelo društvo se mora zapitati u kojem smjeru idemo I mora postojati adekvatniji odgovor mora se djelovati preventivno ali I represivno jer su do sada počinioci u ovakvim slučajevima dobijali zanemarive kazne uglavnom novčane”, rekao je Igor Kožemjakin, stručni savjetnik u MRV BiH.
U Međureligijskom vijeću posebno su zabrinuti činjenicom da se većina napada dešava na sakralne objekte manjinskih zajednica. Time se jasno šalje poruka da ta zajednica tu nije dobrodošla. S druge strane politika ne pomaže, nego koristi takve situacije za dizanje tenzija i to zbog ličnih interesa.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.