Ne stišavaju se reakcije na održavaje referenduma u Republici Srpskoj. Naslovnice dnevnih novina u regiji upravo se bave ovom temom. Jučer je prvi čovjek ovog bh.entiteta ponovio: "Ja ću samo reći da ćemo mi održati referenduma dvadeset i petoga".
No ako od njega ne odustane, Dodik se igra vatrom, poručuje u intervju za srbijansku Politiku visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko.
“Dodik se igra vatrom. To bi bilo veoma ozbiljno i doprinijelo bi destabilizaciji BiH. Toga su svjesne zemlje koje čine bliži region, ali i šira međunarodna zajednica. Vrijeme je da se ide u pravcu smirivanja tenzija, povratka zakonskim procesima i atmosferi konstruktivnog dijaloga. Put ka riješenju sasvim je jednostavan: Poštovanje ustavnog okvira zemlje i njenih institucija”.
Na ovaj intervju stigla je odmah i reakcija i to srbijanskog potpredsjednika Vlade Nebojše Stefanovića.
“Valentin Incko treba da prestane da preti Republici Srpskoj. Njegov posao je da obezbdi stabilnost BiH, a ne da svojim izjavama i činjenjem doprinosi nestabilnosti i porastu tenzija”.
Da su tenzije podignute upozorava i ruski veleposlank u BiH Petar Ivancov. U intervjuu za Nezavisme novine savjetuje Inzka da ne bi trebao korisiti bonske ovlasti.
“To je njegova odluka, ali moj bi savjet bio da to nikako ne čini. Pretpostavljam da bi i ostale kolege na Upravnom odboru PIC-a bile veoma oprezne kad je to u pitanju. Mislim da niko više ne želi da bonska ovlaštenja ikad budu iskorištena. BiH je suverena država i samo prisustvo visokog predstavnika već na određen vrlo stvaran način taj suverenitet ograničava”.
No, koliko taj suverenitet ugrožava uplitanje susjednih zemalja i tamošnjih dužnosnika. Predsjednik Srbije Tomislav Nikolić kaže kako službeni Beograd posljednjih dana trpi brojne pritiske ali da ostaje privrežen RS-u.
Zgrada Ustavnog suda BiH, intitucije koja će 17.rujna, razmatrati zahtjev za reviziju odluke o danu RS, koji je podnijela Narodna Skupština Republike Srpske.
A Republika Srpska ima pravo na obilježavanje svog dana, poručuje dužnosnik čije je radno mjesto u ovoj zgradi, predsjedavajući Predsjedništva Bakir Izetbegović.
“Samo tim referendumom ne mogu dovoditi u pitanje ono što se ne smije dovesti u pitanje, a to su konačne i obavezujuće odluke Ustavnog suda BiH. Imaju pravo proslave dana RS, samo taj dan ne treba da vrijeđa druge ljude. Dakle, to se pitanje ne treba vraćati meni koji težim ka pravdi, ja ujednačenju prava, ka ravnopravnosti građana u BiH”.
O referendumu će se zasigurno govoriti i narednih dana. Već u ponedjeljak zasjeda odbor za ustavna pitanja Skupštine RS-a na kojoj će biti utvrđen odgovor Ustavnom sudu BiH u vezi sa zahtjevom Bakira Izetbegovića, Šefika DŽaferovića i Safeta Softića da se odluka o raspisivanju referenduma o Danu Republike stavi van snage i da se donese privremena mjera kojom bi bila obustavljena njena primjena.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.