Oglas

Dodik: Zahvalan sam Vučiću zbog dosljednosti

author
Beta
04. sep. 2016. 12:53
>
13:34
Sequence 01.Still018
N1 | N1

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izrazio je zahvalnost premijeru Srbije Aleksandru Vučiću zbog dosljednosti državne politike Srbije da se ne mješa u unutrašnje stvari RS-a, da podržava Dejtonski sporazum i teritorijalni integritet BiH.

Oglas

"Nije ga (predstojeći referendum o Danu RS) ni osporio, ni podržao. Mislim da je to dosljedno od Vučića, rekao je da se neće mješati u unutrašnje stvari RS-a i to je znak nemješanja. Očekivao sam da se na sastanku državnog vrha čuju argumenti, a to se nije desilo", rekao je Dodik u intervjuu za Kurir.

On je ocijenio važnim to što su relevantni politički činioci u RS, poslije stava državnog vrha Srbije o nemješanju, rekli: "Da, idemo na referendum".

Dodik je objasnio da u odluci o referendumu nema "ni trunke inata", već "postoji veoma jasna i vidljiva odgovornost u nastojanju da se čuje mišljenje naroda po pitanju Dana republike".

Govoreći o spekulacijama da će biti pritisaka iz Srbije da RS odustane od referenduma, Dodik je kazao da neće biti pritisaka, da je Srbija sve rekla i da nema potrebe da iko pritiska RS.

"Mi u RS-u navikli smo na pritiske, ne možemo da živimo bez njih", navodi on i ocjenjuje da će 26. septembar, dan poslije referenduma, izgledati "divno", jer će narod u RS osjetiti "veliko dostojanstvo" koje mu je vraćeno.

Referendum o Danu RS je zakazan za 25. septembar. Predsjednik Srbije Tomislav Nikolić i premijer Aleksandar Vučić nisu podržali najavljeni referendum u RS-u, ali, kako je u četvrtak saopšteno, "ni na koji način nisu želeli da utječu na promjenu političkih stavova" povodom njegovog održavanja.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.

Više tema kao što je ova?

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare

Pratite nas na društvenim mrežama