Ove sedmice nećemo govoriti o velikim projektima i investicijama u BiH jer ih nema, no hoćemo ponovo o referendumu, političkim prepucavanjima i nacionalističkoj retorici.
Nakon što je uz izuzeće Rusije, Vijeće za provedbu mira u BiH (PIC) zatražilo da se odustane od referenduma, zvaničnici RS po mišljenje su otišli u Srbiju. Uoči puta, predjednik RS, Milorad Dodik, za N1 dao je intervjuu u kojem je kazao kako od referenduma neće odustati. Usput je “pozvao Bošnjake i Hrvate da sjednu i krenu od početka, bez međunarodne zajednice”.
U Beogradu mlak prijem, navodno i zbog navedenog razgovora. Srbijanski zvaničnici su ponovili da Srbija ostaje snažno privržena RS, no održavanje referenduma nisu podržali.
Republika Srpska je. kaže Aleksandar Vučić “imala više opcija, mnogo karata na koje je mogla odigrati.Sada treba vidjeti što je moguće uraditi u budućnosti”.
Isti dan u Srbiji je boravio i član Predsjedništva BiH iz reda hrvatskog naroda, Dragan Čović u okviru svoje regionalne turneje. Baš taj dan skoknuo je do Vučića, a nakaon sastanka sa premijerom poručio kako “očekuje da će se referndum održati, ali ida se tom pitanju nepotrebno posvećuje previše pozornosti”.
Iako je Rusija u obraćanju PIC-a imala izdvojeno mišljenje, ono je u međuvremenu ublaženo.Pa je tako ambasador Ruske Federacije u Sarajevu, Petar Ivancov kazao kako se “ne može očekivati samo da Republika Srpska učini korak nazad kada je reč o održavanju referenduma o Danu Republike, već to treba da urade svi”. Reagovao je dan kasnje i Bakir Izetbegović, predsjedavajući Predsjedništva, ovaj put pozvao na kompromis, i srednji put-da to ne bude 9. januar, Dodik odgovorio “da može biti deveti i nijedan drugi”.
Ustavni sud BiH “presuđuje”?
Dok se opozicija u RS premišlja što učiniti, jer od referenduma zavisi i vrlo vjerovatno, izborni rezultat, cijelu situaciju mogao bi okončati Ustavni sud BiH. Na dnevnom redu sjednice koja će biti održana 17.septembra, je i zahtjev RS za preispitivanjem odluke o Danu RS-a.
Postoje dvije mogućnosti-da se zahtjev odbaci i time potvrdi ranija odluka o 9.januaru, ili pak uđe u preispitivanje, što bi značilo da ostale apelacije koje su međuvremenu podnesene zbog kršenja ustavnih obaveza od strane RS-a, neće biti razmatrane, dok bi po logici stvari održavanje refernduma trebalo sačekati konačnu odluku suda.
Da li je riječ o izlaznoj strategiji, koju čini se sada svi priželjkuju, zbog stanja kaosa koje prijeti BiH, ili će Ustavni sud potvrditi svoju raniju odluku, doznaćemo uskoro.
Jel’ ono počela predizborna kampanja?
Centralna izborna komisija je tijesnom većinom glasova odbila je dostaviti izvode iz Centralnog biračkog popisa Republičkoj komisji za provedbu referenduma u RS. Ovo tijelo, kako je zaključeno bez glasova iz RS, nema legitimitet da zahtijeva spiskove, niti da održi referendum.
U sjeni prepucavanja oko refernduma i u samom CIK-u, ostale su pripreme za izbornu kampanju koja je zvanično počela u BiH sa 455 ovjerenih političkih subjekata. Već su zabilježene i prve nepravilnosti koje je potvrdila Koalicija za nadgledanje izbora “Pod lupom”, što u CIK-u nisu mogli komentirati. Možda jer su se najmanje bavili svojim poslom.
Sudeći prema prvim porukama i izbornim sloganima, ova kampanja neće se mnogo razlikovati od dosadašnjih za lokalne izbore.Nacionalna pitanja, umjesto problema lokalne zajednice, dobar izborni rezultat zajamčen.
Prvačići i školarci sretno!
Počela je nova školska godina, no ne u cijeloj BiH. U školama HNK nastava je prologirana zbog vrućina, u nekoliko škola u Federaciji zbog neuslovnosti, učionica koje se raspadaju.
Posebno prvačićima želimo sve najbolje, sretno djetinjstvo prije svega. Svim ostalim uspješno školovanje I da nas zajedno odvedu u neku bolju budućnost.
Sretno!
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.