Prema prezentiranim podacima na dan 31. decembar 2015. godine neizmirene koncesijske naknade iznose 7.472.389 KM i isto predstavlja isključivo obavezu prema Kantonu, dok obaveze koncesijske naknade prema općinama nisu iskazane.
Prema pomoćnim evidencijama Ministarstva privrede tokom 2015. godine na području Kantona Sarajevo je
vršena eksploatacija na 37 lokaliteta, od čega se na eksploataciju mineralnih sirovina odnosi 18 lokacija,
a na eksploataciju vode 19 lokacija.
Prihodi od koncesija u Kantonu Sarajevo za prošlu godinu iskazani su u iznosu od 219.928 KM, dok su prema podacima Raspodjele javnih prihoda na korisnike općinama na čijem se području nalaze predmeti koncesija doznačeno 329.891 KM, obzirom da je Zakonom o koncesijama predviđena raspodjela ovih prihoda u omjeru Kanton 40 posto općine 60 posto.
Prema prezentiranim podacima na dan 31. decembar 2015. godine neizmirene koncesijske naknade iznose 7.472.389 KM i isto predstavlja isključivo obavezu prema Kantonu, dok obaveze koncesijske naknade prema općinama nisu iskazane.
Prema pomoćnim evidencijama najznačajniji dužnici za uplatu koncesijske naknade su Bags Energotehnika d.d. Vogošća 3.939.774 KM, Čolaktex d.o.o. Sarajevo 1.115.616 KM, AB Bosnaputevi d.o.o. Sarajevo 282.407 KM, Terme Ilidža 268.740 KM, Srednjobosanski Kanton 253.301 KM, Bosnaputevi d.d. Sarajevo 250.048 KM, KJP Poljoprivredno dobro Butmir 214.418 KM, Coca Cola HBC B-H 206.947 KM, Teleoptic d.o.o. Sarajevo, Kunovac company d.o.o. Sarajevo 145.540 KM i Hidrogradnja d.d. Sarajevo 104.100 KM. I pored činjenice da ne izmiruju obaveze za koncesije, KJP Poljoprivredno dobro Butmir“ su od strane resornog Ministarstva privrede dodijeljeni poticaj za poljoprivredu u značajnom iznosu.
Prema prezentiranoj dokumentaciji, tokom revidirane godine Kantonalnom pravobranilaštvu upućeno je 11 zahtjeva za pokretanje spora u vrijednost potraživanja 1.202.966 KM i četiri zahtjeva Kantonalnoj upravi za inspekcijske poslove za pokretanje prekršajnih postupaka u vrijednosti 11.402.851 KM. Za korisnike koncesija koji vrše eksploataciju bez zaključenih koncesijskih ugovora, Kantonalno pravobranilaštvo se smatra nenadležnim.
Zbog iskazanog potraživanja u pomoćnim evidencijama za koncesijske naknade od 7.472.389 KM, i to samo za Kanton, bez potraživanja koji se odnosi na općine, kao i zbog činjenice da nisu aktivirani instrumenti osiguranja plaćanja, iako su poduzete određene procesne radnje, ne može se potvrditi da su od strane Ministarstva privrede poduzete sve zakonom dozvoljene radnje s ciljem naplate ovih naknada, stoji u revizorskom izvještaju budžeta Kantona Sarajevo.
“Također, nisu poduzete aktivnosti kako bi se sa svim korisnicima prirodnih resursa zaključili koncesijski ugovori i time regulisala međusobna prava i obaveze ugovornih strana, a time i stvorile pretpostavke za pokretanje sudskih sporova. Navedeno ima negativne učinke kako za Budžet Kantona, tako i za budžete općina na čijem prostoru se nalaze predmeti koncesija. Vlada Kantona treba utvrditi jedinične cijene za obračun koncesijske naknade za sve prirodne resurse koji se pojavljuju kao predmeti koncesije”, navode revizori.
Vlada Kantona i Ministarstvo privrede pozvani su da poduzmu aktivnosti kako bi se sa svim korisnicima prirodnih resursa zaključili koncesijski ugovori, na osnovu kojih bi se redovno ispostavljali računi za eksploatisane količine, koje na propisani način treba knjigovodstveno evidentirati (uključujući i dio koji pripada i općinama) i poduzimati sve zakonom propisane mjere kako bi se koncesijske naknade i i naplatile.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.