Stručni tim ljekara Univerzitetsko kliničkog centra Banjaluka nedavno je izveo historijski zahvat. Pedesetdvogodišnjoj pacijentici izvađen je tumor težine 31 kg. Ona se nakon operacije uspješno oporavlja. Iako često govorimo da nam je zdravlje najvažnije, statistički podaci su porazni. U BiH od karcinoma godišnje oboli blizu 10.000 ljudi.
Tumor od 31 kg za četiri sata operacije odstranio je tim ljekara Univerzitetskog kliničkog centra Banjaluka. Za šest dana pacijentica se oporavila.
“Radilo se o izuzetno velikom tumoru u abdomenu koji je vršio kompresiju na sve ostale organe koji se nalaze u istom. Bio je komplikovan sa aspekta anestezije da se održi stabilnost pacijenta nakon vađenja takvog tumora. Drugi aspekt je bio da se uradi abdomenoplastika – da se prednji trbušni zid adaptira na novonastalu situaciju, to jeste da se prilagodi pacijentici koja je sada ostala bez tumora”, komentarisao je Zoran Aničić, specijalista opšte i abdominalne hirurgije.
Za razliku od ove, priča ostalih oboljelih od karcinoma nije uvijek sa sretnim krajem.Na nivou države ne postoji registar oboljelih, dok podaci za RS kažu da godišnje oboli oko 5.000. Smrtnost je oko pedeset posto. Azra Ikalović sa tumorom dojke bori se već dvadesetu godinu. Imala je 8 operacija. Iz iskustva kaže da stručni kadar imamo, ali i žene koje ne mare za svoje zdravlje.
“Dolazimo u situaciju da naše građanke bježe od nas kad nas vide, kao da smo bolesne od kolere. Da ne pričam o tome kada po mjesnim zajednicama organizujemo predavanje i ako se pojavi 20 žena mi treba da budemo zadovoljne“, kazala je Azra Ikalović iz Saveza žena oboljelih od karcinoma dojke „Iskra“ Banjaluka.
Situaciju dodatno komplikuje i Zakon o javnim nabavkama lijekova, koji propisuje da se do njih dolazi tenderom. Između raspisivanja tendera i nabavke je vrijeme koje oboljeli nemaju. Ovakav put do lijeka prolaze jedino pacijenti u BiH i Moldaviji.
“Menadžment zdravstevnih ustanova na razne načine se dovijavaju da nabave manje količine da premoste te poteškoće. Mi smo takvo tržište gdje nisu velike količine i gdje svjetske kompanije ne iskazuju pretjerani interes da se i pojavljuju ovjde na tenderima”, istakao je Dragan Bogdanić, ministar zdravstva Republike Srpske.
Osim lijekova, oboljelima je teško naći i smještaj u blizini zdravstvenih ustanova koji im može pružiti pomoć. Ovo je najveći problem roditeljima oboljele djece. Roditeljska kuća otvorena je prije dva mjeseca i još nije useljena. Slučajno ili ne, u jeku izborne kampanje, prvi korisnici doći će sutra.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.