"Bosanski Srbi se igraju vatrom"

Vijesti 09. sep 201607:54 > 08:03
N1

Štampa na njemačkom piše o održavanju referenduma o Danu RS, uprkos odluke Ustavnog suda BiH. Konstatuje da je raspoloženje u BiH napeto kao i da se neki pitaju hoće li ponovo izbiti rat, piše Deutsche Welle.

‘Berliner Zeitung’ piše: “25. septembra održava se referendum u Republici Srpskoj. Političko vodstvo sa Miloradom Dodikom na čelu želi da pita narod da li 9. januar- Dan osnivanja RS i dalje treba da se proslavlja kao praznik, iako je to Ustavni sud BiH godinu dana ranije proglasio protuustavnim”.

Ovo pitanje ni u kojem slučaju nije banalno, kako se to onima, koji ne poznaju situaciju, na prvi pogled čini. ‘Političari RS se igraju vatrom’, rekao je visoki predstavnik Valentin Inzko za njemački list Berliner Zeitung. ‘Odluke Ustavnog suda su konačne i moraju se sprovesti. Sve ostalo bi bilo pravna anarhija’, dodaje Inzko. Iza Inzka je stao i inače potpuno posvađani PIC – Vijeće za implementaciju Dejtonskog sporazuma, koje garantuje provedbu ovog sporazuma u BiH. Ali sankcije RS-u nisu uslijedile. Već godinama se ne koriste ovlasti, koje ima visoki predstavnik.”

Test za secesiju

“Ako bi neko mogao da urazumi političke elite u RS-u, onda je to premijer Srbije Aleksandar Vučić. Ali konzervativni šef vlade, koji je i sam dolazio kod predsjednika RS-a Dodika na proslavu 9. januara, u tom pogledu nije ništa uradio. On je skupa sa predsjednikom Srbije izjavio da oni doduše neće podržati referendum, ali ništa više. Posmatrači u referendumu vide test za budući plebiscit, na kojem bi se moglo odlučivati o kompletnom otcjepljenju RS od Bosne i Hercegovine. Dodik želi demonstrirati da njegov entitet može da radi šta hoće, da sam sebe vidi kao državu i da ne dopušta nikome da ga odgovori.

Dodik već niz godina provodi cilj, kojim od RS želi da stvori nezavisnu državu. Do tada on institucije zajedničke države želi reducirati na minimum, kako bi dokazao da zajednička država ni u kojem slučaju ne može biti uspješna. Godinama je međunarodna zajednica to šutke posmatrala. I ovaj put diplomati kažu da se u prvoj liniji radi o etno-populizmu i da je Dodiku važno dizanje raspoloženja pred izbore 2. oktobra. Ali izgledi na otcjepljenje iz nevoljene zajednice sa Bošnjacima i Hrvatima, koje Dodik kontinuirano i postojano propagira i isticanje srpskog, a ne bosanskog identiteta pokazuju dejstvo: Kada bi se danas održao referendum o otcjepljenju od BiH, 90 posto građana RS bi rekli: ‘Da!’, piše Berliner Zeitung, prenosi Deutsche Welle.

Rusija podržava Republiku Srpsku

Austrijski ‘Standard’ na istu temu piše: “Hvala Rusijo! Živjela demokratija, sloboda izbora i dolazeća nezavisnost!” Ovim riječima zahvaljuju se nacionalisti na Facebook stranici ‘Yes Srpska’ podršci Moskve referendumu, koji se treba održati 25. septembra. Ruski ambasador u Sarajevu Peter Ivanov daje podršku Dodiku. ‘Čini se da preostaje samo jedno – provesti referendum, kako bi međunarodna zajednica i Ustavni sud vidjeli šta ljudi u RS misle o tome.’

Time se Rusija na Balkanu suprotstavila Zapadu i Ustavnom sudu BiH. Odluka Ustavnog suda je obavezujuća. Moskva međutim podržava provokaciju proruskih separatista u Banjaluci. Ne zaboraviti se ne smije niti da je Dodik 2014. podržao referendum o Krimu. Podcjenjuje se međutim kakvo dejstvo će referendum imati na druga dva naroda u BiH: Bošnjake i Hrvate. Jer ako RS ne prihvata Ustavni sud, onda ni oni više ne mogu prihvatati RS. Radi se o tome da bi sada sve strane mogle dovesti u pitanje Ustav, čime bi nastao haos. Zapadni diplomati pokušavaju ove sedmice da odgovore Dodika od referenduma.

Raspoloženje je napeto. Po socijalnim mrežama Bosanci pišu o poluvremenu pred sljedeći konflikt. Neki se čak pitaju hoće li ponovo izbiti rat”, piše austrijski Standard.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.