Retrospektiva: Kako je tekla priča o referendumu u RS

Vijesti 17. sep 201618:28 > 19:10
N1

Priča o referendumu je počela krajem prošle godine. Ustavni sud BiH raspravljao je o apelaciji bošnjačkog člana Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića i odlučio da je sporan dio Zakona o praznicima RS, zbog čega je naložio ukidanje proslave dana ovog entiteta.

26. novembra prošle godine Ustavni sud BiH je odlučio: 9 januar, kao dan RS, nije ustavan praznik. Deset mjeseci nakon, u Republici Srpskoj bliži se referendum o danu ovog entiteta.

Odluka o referendumu je odluka i vlasništvo svih u RS. Želim da kažem da javnosti da je ovo jedan važan dan kao što će biti važan dan 25. septembar kad se bude održavao taj referendum i on će biti upisan u historiju ovog naroda i ove Republike“, kazao je Milorad Dodik, predsjednik Republike Spske, 15. jula ove godine.

Bošnjački političari pozvali su međunarodnu zajednicu da reaguje. U iščekivanju PIC-a, lider SDA i predsjedavajući Predsjedništva BiH uputio je Ustavnom sudu zahtjev za rješavanje ustavnopravnog spora sa Republikom Srpskom. Zahtjev za stavljanje odluke o referendumu van snage uputili su i stranačke kolege, parlamentarci Šefik Džaferović i Safet Softić.

Zahtjev za rješavanje ustavnopravnog spora sa RS i uz to ću tražiti i privremenu mjeru da se zabrani održavanje“, kazao je Bakir Izetbegović, predsjedavajući Predsjedništva BiH.

Svi, osim jednog, ambasadori PIC-a poručili su RS da ne održi referendum. Ambasador Rusije u BiH Petar Ivancov je 30. augusta 2016. istakao: “Rusija je izdvojila svoje mišljenje i nije podržala ovaj tekst. Tekstom se prijeti, ugrožava i zbog toga ga nismo podržali. Problemi se trebaju riješiti dijalogom“.

Političari iz RS ipak smatraju da je PIC tek savjetodavno tijelo.

“Ako je potrebno da svaki put kad smo napadnuti na taj način organizujemo referendum, mi ćemo to i raditi. Ako je referendum odgovor na ono što nam se radi na ovaj način, prvo je to radio visoki predstavnik, pa onda imamo Ustavni sud, pa imamo strance koji govore da je u pravu neko ko hoće da objavi rezultate popisa, dakle petljaju se u sve i svašta, onda ćemo mi da kažemo prilično nonšalantno da će svaki put naš odgovor biti referendum”, izjava je Željke Cvijanović, premijerke RS 24. augusta ove godine.

A Republička komisija formirala je komisije u lokalnim zajednicama, odštampala glasačke listiće, obezbijedila Centralni birački spisak. CIK ga je odbio dostaviti.

Mi smo uspjeli da napravimo spisak koji će biti potpuno ispravan, tačan, relevantan. Glasačko tijelo za referendum 25. septembra iznosi 1219399 građana RS“, istakao je Siniša Karan iz Republičke komisije za sprovođenje referenduma 13. septembra ove godine.

No podrška od Srbije za referendum je izostala. Na jedan način je reagovala vlast, a na drugi opozicija.

Lider HDZ-a Dragan Čović ponovio je šta misli i tokom svoje regionalne turneje kod predsjednika Srbije.

Već odavno sam davao komentare i ovih dana kada sam rekao da očekujem da će se taj referendum održati ja sam sugerirao i svim svojim kolegama da odluke Ustavnog suda BiH nisu za komentiranje, kao što nisu ni odluke PIC-a bez obzira koliko je njima trebalo vremena da se o tome usuglase i na koji su način doneseni. Mislim da se 26.9. apsolutno ništa neće promijeniti. Mi govorimo o jednom datumu kada neko želi obilježavati dan entiteta u kojem živi“, kazao je 1. septembra 2016. Dragan Čović, član Predsjedništva BiH.

Za Republiku Srpsku 9. januar je važan, jer je na taj dan ovaj entitet formiran. No pored toga, datum ima i religijski značaj, jer se na taj dan obilježava slava Svetog Stefana.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.