I dalje pristižu brojne reakcije nakon jučerašnje odluke Ustavnog suda Bosne i Hercegovine da se obustavi odluka o raspisivanju referenduma o Danu RS. Čiji je potez sljedeći - Tužilaštvo ili OHR?
Za bošnjačke političare logična, a za srpske opasna. Obustava odluke o raspisivanju republičkog refrenduma tumači se bar dvostruko. A razlikuju se i odgovori na pitanje – ko će ga i kako spriječiti.
“Sada trebamo promptnu reakciju. Prva faza će biti da sačekamo da vidimo kako će se naše institucije nositi sa tom poteškoćom, a veliko je pitanje da li će uspjeti da se nose sa tom poteškoćom i izazovom“, kazala je Lada Sadiković, profesorica na Fakultetu za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije.
Sve oči uprte su u Tužilaštvo, a za N1 iz ove institucije rečeno da je ono može postupati samo nakon što Ustavni sud ustanovi da odluka nije izvršena i ko je za to kriv.
“Tek kada se takav akt dostavi, Tužiteljstvo BiH ima zakonski osnov za dalje postupanje u skladu za zakonom”, saopćeno je iz Tužilaštva BiH.
No u akademskim krugovima postoji skepsa kada je u pitanju sprečavanje referenduma.
“Referendum neće imati pravni učinak u ovoj zemlji, osim jednog dijela mobilizacije, homogenizacije glasačnog tijela; a nikakav pravni učinak u ovoj zemlji taj referendum nema. Zato što je pravni sistem ove zemlje takav da niko ne može kriminalce ili one koji negiraju BiH uhapsiti”, komentarisao je Senadin Lavić, profesor na Fakultetu političkih nauka.
Profesorica na Fakultetu za kriminalistku smatra da je sva moć u rukama visokog predstavnika kojem ne trebaju ni bonske ovlasti, a ni PIC.
“Vijeće za implementaciju mira je organ koji se uzeo kao izrvšni organ Ureda visokog predstavnika; on nije direktno sadržan u Općem mirovnom sporazumu“, kazala je Sadiković.
No iz Ureda Visokog predstavnika poruka vlastima da se uzdrže od referenduma.
“Osporavanje njegovih nadležnosti (nadležnosti Ustavnog suda) održavanjem referenduma predstavljalo bi direktno i ozbiljno kršenje Opšteg okvirnog sporazuma za mir, što bi imalo uticaj na stabilnost zemlje”, kazali su iz OHR-a.
Zabrinutost OHR-a dijeli i Američka ambasada u BiH i predstavnici Evropske unije. Bosnu i Hercegovinu pozivaju da ustraje na evropskom putu, a RS da se uzdrži od referenduma.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.