Arnautović: Kampanja prljava sa više aspekata, ali…

Vijesti 02. okt 201610:24 > 10:30
N1

Predizborna šutnja je počela u subotu u 7 sati ujutru, i traje sve do zatvaranja biračkih mjesta večeras što je planirano u 19 sati.

O izbornom procesu i pravilima u Novom danu razgovarali smo sa članom Centralne izborne komisije BiH, Suadom Arnautovićem, koji je kazao da u tehičkom smislu – za sada sve teče kako treba.

“Jutros su sva biračka mjesta otvorena bez problema. U nekim selima je bilo kašnjenja, ali to su sporadični slučajevi. Sve teče kako je propisano”, kazao je Arnautović.

“U odnosu na izbore 2012, sa aspekta CIK-a – sve je isto ili slično. Nije bilo značajnijih promjena u zakonodavstvu. Nažalost, imamo tu situaciju sa Mostarom. Mi iz CIK-a smo učinili veliki posao, pogotovo kada se sjetimo kakvih je otpora bilo da se izbori ne održe u nekim političkim krugovima”, kazao je Arnautović.

Bilo je ideja da se spoje izborni ciklusi, ali oni koji su to pokretali nisu normativno-pravno pokrenuli proceduru – pojasnio je Arnautović, dodavši da je sa aspekta CIK-a sve je slično kao i na izborima 2012.

Arnautović smatra da je ova kampanja pokazala drugo svjetlo. “Prvo se govorilo o referendumu, a tek onda posljednjih deset dana o stvarima koje se tiču lokalne zajednice”.

“Demokratija bez izbora nije moguća” – natpis je na bedžu kojeg je Suad Arnatović nosio na reveru svog odijela u studiju N1 – zašto?

“To je zbog Mostara. Ovo je moj lični građanski protest, jer mi živimo u predstavničkoj demokratiji, biramo predstavnike – kojima dajemo vlast, da odlučuju u naše ime naredne četiri godine. Za neke je to sudbonosno, gradnja kuće, socijalna pitanja…”, kazao je.

“U takvoj demokratiji su izbori jedini mehanizam gdje možete ostvariti svoje pravo. Nemamo situaciju da preko 90.000 glasača u Mostaru da ostvari to pravo”, dodaje.

On želi ukazati svima onima koji donose odluke – da riješe to pitanje, jer ljudi zaslužuju legitimnu vlast – kao i svi ostali.

Neki kažu da za lokalne izbore 2016. je vođena nikad prljavija politička kampanja, dosta prijava, kakve sankcije očekivati?

“Poglavlje 7 izbornog zakona BiH reguliše određena pravila. Šta subjekti smiju, šta ne smiju raditi. Napad na novinare i onemogućavanje njihovog posla – tu je CIK nadležan, ne treba se obraćati općinskoj ili gradskoj komisiji. Govor mržnje, također. CIK je zaprimio prigovore za govor mržnje, neki su pokreniti iz CIK-a, pa ćemo donijeti odluke u vezi s tim. Na sreću nije bilo nasilja, većinom su prigovori bili vezani za plakatiranje i oglašavanje, te nekolicina verbalnih duela”, pojašnjava Arnautović.

“Kampanja je bila prljava sa više aspekata, ali sa aspekta zakona – nisu ga ugrozili. Kršenje šutnje – vidjet ćemo kada se to formalizira, ali uvijek kažem – izborni proces je kompleksan, jer je i pravni proces. Svi koji šalju prigovore – nekad to rade u skladu sa zakonom, da se dokaže to što se tvrdi”, izjavio je.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mrežaTwitter | Facebook.