“Osvojili smo Općinu Centar koja je, možda, vrijednija od drugih deset općina“, pokušao se opravdati lider najjače političke stranke u Bošnjaka.
Iste one koja je uoči lokalnih izbora najavljivala maksimalan broj načelničkih manadata 59, hvalila se da je “najprisutnija” stranka u BiH. No rezultati pokazuju drugačije, 33 osvojena mandata nisu potvrdila ni rezultat prošlih lokalih izbora. No, zato je pobjeda uvjerljiva u Kantonu Sarajevo.
“Da li je to objektivno pobjeda SDA ili pak apstinencija birača u opštinama koje se tradicionalno vezalo za ljevicu? Za pobjedu SDA u prvom redu odgovorne su SDP i DF koje su birači kaznili. S druge strane, u SDA su izgubili Zenicu, Goražde, Vareš, Bužim, tradicionalna uporišta. Tu su pokazali da je njihova politika kratke pameti i da bi opozicija unutar stranke mogla tražiti odgovornost za Izetbegovićev poraz”, rekao je za N1 Enver Kazaz, profesor na Filozofskom fakultetu u Sarajevu.
SDA je izgubila načelničke pozicije u Bihaću, Lukavcu, Varešu, Zavidovićima, Bužimu, Vitezu, Maglaju, Kalesiji, Goraždu. S druge strane, osvojili su načelničke pozicije u općini Centar, Trnovo, Breza, Doboj-Jug, Srebrenik, Sapna i Kladanj.
Izgubili su Zenicu nakon 25 godina i to od Fuada Kasumovića, bivšeg visokog dužnosnika ove stranke koji je godinama upozoravao na nepotizam i korupciju u SDA; u Visokom od nezavisne kandidatkinje Amre Babić koja je 2012. godine osvojila načelničku poziciju ispred SDA, ali i od novog – starog načelnika općine Stari Grad, Ibrahima Hadžibajrića za kojeg se ispostavilo da ga nisu voljeli samo radi stranke .
No Hadžibajrić sinoć nije slavio.
“Kad bih mogao vratiti svoj mandat, ja bih ga sad dao, samo da imamo Srebrenicu. To se nije smjelo dopustiti. Bavili su se trivijalnim stvarima – od premijera kantona, premijera Vijeća ministara, predsjedavajućeg Predsjedništva BiH, Srebrenicu su zapostavili – isto da će biti smak svijeta ako Ibrahim ili neko drugi dobije Stari Grad. To je katastrofa i ja nemam riječi”, istakao je načelnik Opštine Stari Grad.
No sarajevska općina vrijedi kao deset drugih, možda i od Srebrenice. Svoju odgovornost u SDA ne priznaju jer je, kažu, na izbore je izašlo preko 80 posto Bošnjaka, glasovi iz odsustva još se računaju, Grujčić neće pobijediti. No podaci koji dolaze s terena govore drugačije. Uz opasku kako je Mladen Grujičić, (zajednički kandidat srpskih partija), već pokazao da je tvrdokorni srpski nacionalist, Emir Suljagić, političar i publicista iz Srebrenice upozorava – birači na vrijeme nisu animirani zahvaljujući prije svega SDA.
“Za razliku od 2012. godine kampanju registracije birača 2016. je monopolizirala skupina ljudi vezana za jednu političku partiju, odnosno SDA i njeno rukovodstvo. Rezultat toga je izborni rezultat koji imamo. Pozivam sve koje zanima Bosna izvan Sarajeva, da se konačno podignemo na noge i da u potpunosti redefinišemo politiku kada je riječ o povratku i statusu građana nesrpske nacionalnosti u entitetu RS”, kazao je Suljagić.
Negiranje genocida i ratnih zločina je krivično djelo. Bez obzira na to ko u konačnici bude na čelu Srebrenice, srebrenička tragedija treba ostati izvan političkih prepucavanja, kao metafizička, simbolička i moralna vrijednost.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.