Nekoliko dana nakon izbora u BiH, poznato je ko će biti načelnici i gradonačelnici opština i gradova. Ono što nije poznato je, šta će se desiti sa svim predizbornim materijalom i kada će ono biti uklonjen sa ulica.
Izborni zakon BiH ne propisuje vremenski okvir u kojem se moraju ukloniti svi plakati postavljeni tokom predizborne kampanje. O tome odlučuju agencije putem kojih su se političke partije oglašavale. Međutim zakon propisuje lokacije na kojima se se plakati mogu postaviti.
“Nadležna tijela neće dopustiti političkim strankama, da postavljaju oglase, plakate, postere koji su u vezi s izbornom kampanjom unutar ili na zgradama u kojima su smještena tijela vlasti na svim razinama, javna poduzeća, javne ustanove i mjesne zajednice, na vjerskim objektima, na javnim cestama i javnim površinama, osim na mjestima predviđenim za plakatiranje i oglašavanje.”
Tokom predizborne kampanje, Uprava za inspekcijske poslove KS izdala je je 57 rješenja za uklanjanje nelegalno postavljenih plakata. Banjalučka komunalna policija izdala je 15.
Prema zakonu o komunalnoj čistoći, da se kazne kreću do 6.000 KM, do 1.000 KM za odgovorna lica i do 700 KM za fizička lica. Kada je riječ o nepostpupanju po rješenju inspektora, kazne su do 20.000 KM za pravno lice, odnosno 2.000 KM za odgovorno lice.
“Još uvijek traje prva faza, odnosno donošenje rješenja, a nakon toga krenuće se i sa drugom fazon. U principu, na temelju donesenih rješenja, biće izdati prekršajni nalozi“, rekla je Vildana Bosno.
U RS-u kazne su nešto manje, te se kreću od 7.000 KM za pravna, odnosno 100 KM za fizička lica. Paradoks je da nelegalno plakatiranje povlači rješenje o uklanjanju plakata, dok se obilježavanje nelegalno postavljenih plakata smatra se prekršajnim djelom i povlači kaznu do 300 KM.
“Dok sam naljepljivo naljepnice “NELEGALNO” preko plakata svih političkih opcija u Gradačcu, bio sam priveden i saslušan od strane pripadnika MUP Gradačac, što je sasvim oke jer postoji pravna osnova za to. Ono što je sporno u tom trenutku bilo, jeste da nije bio cilj da se nađe pravna osnova za moju kaznu, nego je cilj bio da se pronađe koja je me to mene stranka poslala“, kazao je Emir Zulejhić, aktivista.
Nelegalno postavljene plakate, dužni su ukoloniti politički subjekti i to u roku 24 sata nakon prijema rješenja izdatog od strane komunalnog inspektora. Pojedini politički lideri svoje kandidate uslovili da sami skidaju nelegalno postavljene plakate.
“Tamo gdje smo imali one sendviče, oni su već juče skinuti. Sad s e nastavlja taj proces da kandidati koji su sami lijepili plakate, u sljedećih 7 dana moraju sami i skinuti, prije nego inspekcija dođe,bez obzira iz koje su stranke“, rekao je Koldžo.
U BiH je uobičajena praksa da politički kandidati promotivne materijal ne postavljaju na ona mjesta koja su za to predviđena, tako da se plakati mogu vidjeti po autbuskim stajalištima, stubovima rasvjete pa čak i kolovozu. Nerijetko i godinu dana nakon izbora nelegalno postavljenih plakata ostaju na mjestu na kojem su prvobitno postavljeni.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.