Istraga zbog smrti beba u mostarskoj bolnici

Vijesti 12. okt 201618:15 > 19:30
N1

Federalna uprava za inspekcijske poslove utvrdila je kako je kod četiri bebe koje su u mjesec dana umrle na odjelu neonatologije Sveučilišne kliničke bolnice u Mostaru izolirana bolnička bakterija Klebsiella pneumoniae koja je mogla dovesti do smrti

Iz bolnice su ranije negirali navode da je riječ o bakteriji, no danas su ipak potvrdili prisutnost bakterije kod preminulih beba.

Nakon što su u mjesec dana na SKB umrle četiri bebe, istragu oko same smrti pokrenuli su roditelji. Iako su doktori negirali navode da je bakterija uzork smrti, roditelji nisu odustajali. Upravo izvještaj federalne uprave za inspekcijske poslove jasno pokazuje prisustvo bakterije kod 8 beba, od kojih su četiri umrle.

Ustanovljeno je da je kod svih 8 beba nedonoščadi smještene na odjel za intenzivno liječenje u SKB Mostar, nakon ponovljenih nalaza hemokulture izolovana bakterija klebsiela pneumonia, a u jednom slučaju iz nalaza brisa izolovana vrha katetera izolovana klebsiela pneumonia“, rekao je Edin Čengić, stručni savjetnik direktora Federalne uprave za inspekcijske poslove.

Oči javnosti uprte su u Kliniku za dječje bolesti. Tamo kažu kako su učinili sve što su mogli, i da odgovornost nije njihova.

Nažalost se ispostavilo da hemokulture koje su urađene kod te djece, mi smo imali negativne briseve, pozitivnu klebieslu, međutim to je bilo nakon pet dana nalaza hemokulture“, izjavio je Ante Kvesić, direkor SKB.

Vesna Brkić, voditeljica Klinike za dječje bolesti SKB: “Ono što treba naglasiti jednom zauvijek jeste da su ovo djeca rođena prije 37 sedmice trudnoće, u sva 4 slučaja bila je patologija trudnoće i visoka smrtnost to je definicija rane sepse koja se razvija u prvih 7 dana života.”

Dodaju kako je ova bakterija prisutna na svim bolničkim odjelima, da se svakodnevno uzimaju brisevi, te da bakterija sama po sebi nije smrtonosna i da do komplikacija može doći tek u kombinaciji s drugim oboljenjima.

Mi svakodnevno radimo nadzorne kulture to su brisevi sa mjesta na kojima bi se mogla naći bakterija, kod beba konkretno uzimamo briseve pupka, uha i rektuma, i ukoliko nađemo negdje to ne smatramo infekcijom to je kolonizacija“, rekla je Maja Osotojić, članica komisije z bolničke infekcije.

U Bosni i Hercegovini, kaže Marin Bago iz organizacije za Prava pacijenta, niko ne vodi računa o kvalitetu zdravstvene usluge, zbog čega ispaštaju i pacijenti, ali i zdravstveni radnici.

Ono što karakterizira naš zdravstveni sustav je trenutno jako izraženi amaterizam, bahatost, nepoštivanje zakona i neodgovornost”, izjavio je Marin Bago, organizacija za Prava pacijenata.

Kroz mostarsku Kliniku za dječje bolesti godišnje prođe oko 3000 djece, veliki problem kako kažu iz bolnice predstavljaju i finasnije, stara zgrada ne odgovara potrebama, a izgradnja nove kasni.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.