Koliko je kaznena politika preblaga više u narednoj priči. Statistika najbolje govori o stanju sigurnosti saobraćaja. Ona je sve crnija.
Pogled odozgo u toku dana i zaključak je kao što i pokazuje većina brojača saobraćaja u Sarajevu: Saobraćaj se odvija normalno. Večernji sati liče na najbrži cirkus na svijetu. Glavni grad zemlje u kojoj je mnogo toga nevjerovatno pa i podatak da vozači državi duguju više od 56 miliona KM za saobraćajne prekršaje.
“Treba da budete običan čovjek da biste bili iznenađeni. Sigurna sam da kada bi se naplatila sva potraživanja i toplane i ostalo biH bi imala budžet kao Švajcarska“, rekla je profesorica Jasna Bajraktarević.
Paralelno sa potraživanjima raste i broj saobraćajnih nesreća u kako u glavnom gradu tako i u cijeloj zemlji.
U prvih šest mjeseci 2016. godine na ulicama Sarajeva poginulo je deset osoba, 593 povrijeđenih – 1453 na raskrnicama, a 14 na pješačkim prelazima.
O prevenciji se odavno uglavnom samo govori. Čekaju se izmjene Zakona o sigurnosti saobraćaja. No stručnjaci smatraju da je potrebno mnogo više.
“Trebaju kadrovi za strategiju i akcione planove. Imamo pameti, a ne koristimo. Imamo ljude kojisu u ovoj struci potpuno potisnuti, a neko drugi vodi saobraćaj“, smatra Ševal Kovačević.
Sa Fakulteta za saobraćaj tvrde da su ministarstvu saobraćaja i direkciji za puteve u KS uputili strategiju i akcioni plan za sigurnost u saobraćaju za 4 godine. Provjeriti status ove strategije u kantonalnom ministarstvu saobraćaja danas nemoguće. Isto i kada je riječ o kantonalnoj Direkciji za puteve.
Vlada KS je prije mjesec dana donijela Odluku o osnivanju Vijeća na sigurnost saobraćaja na cestama u KS. No u Vijeće još nisu imenovani stručnjaci iz oblasti sigurnosti saobraćaja. Oni najavljuju da će uskoro o svemu puno otvorenije govoriti.
Za to vrijeme za Jasnu Bajraktarevic sankcije su neophodne ali kaže da bi trebalo možda razmisliti i o njihovim promjenama.
Kad je samo o novčanim kaznama riječ one su kod nas najmanje u regiji. A statistika kaže da je s aspekta sigurnosti u saobraćaju Švedska najsigurnija zemlja. Tamo su kazne za prekoračenje brzine u naseljenom mjestu i za 1 km na sat oko 500 maraka, a vozačima suočenim sa ovom kaznom prijeti i krivično gonjenje. No daleko je Švedska.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.