Željka Cvijanović počela konsultacije o sastavu Vlade RS

Vijesti 02. dec 201414:53 > 14:55
Srna

Razgovorima s predstavnicima Saveza sindikata, Unije udruženja poslodavaca, Boračke organizacije te Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila, mandatarka za sastav Vlade bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska Željka Cvijanović danas je počela konsultacije vezane za izbor nove izvršne vlasti u RS-u.

Cvijanović će, najavljeno je, 4. decembra razgovarati i sa čelnicima političkih partija koje su dio vladajuće koalicije u bh. entitetu RS: SNSD-a, DNS-a i Socijalističke partije (SP).

Na taj način, navela je Cvijanović, steći će se uslovi da se već naredne sedmice održi sjednica Narodne skupštine  na kojoj bi bila izabrana nova Vlada bh. entiteta RS. Uz 42 poslanika SNSD-a, DNS-a i SP-a, te dvojicu nezavisnih poslanika, Iliju Stevančevića i Vojina Mitrovića, novu vladu će podržati, saopšteno je iz Napredne Srpske, i dvojica poslanika iz te stranke.

Iako će raspodjela pozicija, odnosno 16 ministarskih mjesta biti zvanično saopštena na samom skupštinskom zasjedanju, već sada je poznato da će u kvoti Ustavom RS predviđenoj za predstavnike Bošnjaka i Hrvata kao konstitutivnih naroda jedna ministarska pozicija pripasti HDZ-u BiH.

Kada je u pitanju učešće predstavnika Koalicije Domovina Cvijanović je saopštila da je otvorena za razgovor i sa partijama okupljenim u Koaliciji Domovina, “ali da je uslov da sve ono što se obezbjeđuje đacima Bošnjacima u RS jednako bude omogućeno djeci u Federaciji BiH bez obzira na njihovu nacionalnost“.

“Ne sviđa mi se nimalo nastup Koalicije Domovina u kojem se kaže da postoje određeni uslovi prema mandataru i onima koji će činiti skupštinsku većinu”, navela je Cvijanović. 

Podsjećamo, predstavnici Koalicije Domovina, tokom razgovora s predsjednikom bh. entiteta RS Miloradom Dodikom vođenim oko imenovanja mandatara za sastav Vlade, izrazili su spremnost za učešćem u vladi tog entiteta, uz uslov da dobiju čvrste garancije za rješavanje svih problema povratnika, Bošnjaka i Hrvata u RS, te ukidanje svih oblika diskriminacije, posebno onih u domenu obrazovanja bošnjačkih učenika.