Povećanje akciza na pivo: Udar na 3.000 radnih mjesta

Vijesti 17. okt 201619:46 > 19:51
morgueFile

Komisija za financije i budžet Zastupničkog doma BiH sutra bi se trebala izjasniti o povećanju akciza, uoči sjednice Parlamenta. Domaći proizvođači piva upozoravaju da bi uvođenje dodatnih nameta značilo gašenje prozvodnje koja zapošljava preko 3000 osoba.

Upravni odbor Uprave za neizravno oporezivanje BiH ostao je pri prvobitnom stavu da budu povećane akcize na gorivo, auto-plin, alkoholna i bezalkoholna pića i pivo, dok Vijeće ministara predlaže samo povećanje akciza na gorivo i auto-gas.

Povećanje akciza na pivo od 0,15 KM /l , koje predlaže Upravni odbor UIO moglo bi ozbiljno ugroziti poslovanje domaćih proizvođača i izazvati pad prodaje domaćeg piva, slažu se proizvođači piva u BiH.

S ovim prijedlogom, prosječna cijena gajbe piva će porasti na 18,76 KM. Obzirom na ranije povećanje akcize od 25 posto u 2014., cijene će se povećati za ukupno 60 posto, što je za domaće prozvođače neodrživo.

Ovo je jedan u nizu nameta koji se dešavaju poslodavcima, sada samo selektivno nama, pivarima i prozvođačima bezalkoholnih pića kao da je nekome cilj da ugasi proizvodnju u realnom sektoru koji zapošljava preko 2500 ljudi, posredno više od 5000“, upozorava Edin Ibrahimpašić, direktor Bihaćke pivovare i član Grupacije prozvođača piva.

No politički dužnosnici SNSD-a smatraju kako je povećanje akciza neminovno, jer se BiH na to obavezala novim Stand by aranžmanom. Nakon sto je Vijeće ministara polovinom jula u Parlament uputilo izmjene Zakona koje predviđaju samo povećanje akciza na gorivo i auto-gas, tome su se usprotivili predstavnici Vlade RS u Upravnom odboru UIO i poslanici u Parlamentu BiH iz SNSD-a .

Mišljenje neće promijeniti ni na sutrašnjoj sjednici Komisije za budžet i finansije, a uoči sjednice Parlamenta u srijedu.

Upravni odbor UIO je donio odluku šta treba u skladu sa dogovorom sa MMF-om donijeti i to su ponovili po drugi put. Vijeće minsitara je donijelo je izmjene koje neće proći u Parlamentu BiH jer krše međunarodne obaveze BiH“, kaže Dušanka Majkić članica Komisije za finasije i budžet (SNSD).

U pismu namjere kojima su se vlasti BiH obavezale MMF-u, navodi se da će se novac od povećanja nameta na alkohol usmjeriti u kasu entitetskih fondova zdravstva. No, u pismu nije navedno pivo na što upozoravaju i u VTK BIH

Ja ovdje podvlačim činjenicu da je pivo prehrambeni proizvod prema Pravilniku o pivu. Iz same definicije piva nije moguće zaključiti da se radi o alkoholnom piću već o prehrambenom proizvodu kako je regulisano propisima koji definišu i uređuju postupanja sa hranom u BiH. I zakon jasno pravi razliku u kategorisanju zasebnih akciznih proizvoda. Alkohol i alkolholna pića su jedna grupa akciznih proizvoda, a pivo i vino druga grupa“, naglašava Ognjenka Lalović iz Vanjskotrgovinske komore BiH.

Navedena kategorizacija zasebnih akciznih proizvoda koja se odnosi na oporezivanje alkohola i alkoholnih pića je preuzeta iz Direktive EU, gdje je jasno navedeno kako pivo “obuhvata sve proizvode sa stvarnom jačinom koja prelazi 0,5% alkohola” ili prevedeno pivo nije alkohol.

Direktor Bihaćke pivovare s druge strane podvlači kako je i u reformskoj agendi naznačeno kako se zdravstveni fondovi prvo trebaju transformirati, što u BIH nije slučaj.

Zdravstveni fondovi = crna rupa. To je bure sa stotinu rupa. Sa ovih 15 feninga nećete ništa uraditi. Mora se prvo reforma sistema učiniti, a nakon toga dogovoriti finansiranje”.

U BiH trenutno posluju četiri domaće pivare- u Sarajevu, Bihaću, Tuzli i Banjoj Luci, dok je Pivovara Grude, nakon 14 godina rada prestala s proizvodnjom 2012. godine. Proizvodni kapaciteti nisu iskorišteni ni pedeset posto, što je poražavajući podatak u odnosu na količinu uvoznog piva.

Od 2012. godine proizvodnja piva, kao i prodaja se sa svakom narednom godinom smanjivala. Od 2012.-2015. godine prodaja domaćeg piva se smanjila za oko 10.604 hl. Izvoz stagnira iz godine u godinu, dok se uvoz konstantno povećava. U svemu navednom treba podsjetiti kako akciza na vino u BiH iznosi 0,20 KM/l. Ovaj iznos je ostao nepromijenjen od 2004. godine.

Ako vidimo da bi se akciza povećala samo na pivo i bezalkoholna pića, što neki predlažu bez vina recimo, onda bi sav teret išao na dvije grane industrije, što mislimo da nije fer u trenutku kada pokušavamo da podignemo konkuretnost domaćih pivovara“, nagalašavaju iz VTK BIH.

Ukoliko se usvoji mišljenje Upravnog odbora Uprave za indirektno oporezivanje BiH Bosna i Hercegovina će imati veću akcizu od zemalja regiona ali i većine članica EU zemalja.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.