Burna rasprava u Parlamentu BiH

Vijesti 19. okt 201611:43 > 11:55
N1

Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH na današnjoj sjednici razmatra Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o akcizama u BiH, čiji je predlagač Vijeće ministara BiH, a kojim se predviđa povećanje akciza za naftu i naftne derivate za 15 feninga.

U sali se tokom sjednice vodi burna rasprava parlamentaraca.

Šefik Džaferović je kazao da postoji očigledno neslaganje unutar klubova, ali i Vijeća ministara.

Akcize su potrebne za izgradnju puteva. Bilo bi loše da se ovi prijedlozi odbiju. Treba da vratimo ovoj komisiji prijedlog da ga pokuša usaglasiti, da odbijemo negativno mišljenje.

Dušanka Majkić (SNSD) je kazala da je BiH teško došla do Zakona o indirektnim porezima, te ukoliko bi Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o akcizama u BiH bio prihvaćen to bi značilo urušavanje zakona.

Imamo prvi put da Vijeće ministara nasilno izvrši promjenu onoga što je predložio Upravni odbor Uprave za indirektno oporezivanje, a tamo sjede i entitetski premijeri. UO UIO je dva puta potvrdio svoj stav, a nekom odgovara samo jedan dio i trebali smo odmah srušiti ovaj Zakon. Tražimo da se glasa protiv.”

Damir Bećirović poslanik Demokratske fronte je kazao da je nonsens zadužiti privredu da bi gradili ceste.

Mi smo protiv ovakvog Zakona u cjelini. Efekti ovakvog Zakona su minimalni i ne bi uspjeli izgraditi niti jedan tunel. Samo se ovim pokušavaju obogatiti firme bliske vladajućim. Skok nafte bio bi 2 KM. Ovaj Zakon ne može dovesti do infrastrukturnog buma. Sistematski Zakon bi bio promjena Zakona o javnim nabavkama i borba protiv korupcije.”

Salko Sokolović, poslanik SDA smatra da je Vijeće ministara koje je sklapalo Ugovor više brinulo šta će reći međunarodne institucije nego kako će se to odraziti na građane.

Ja sam protiv toga. Država je kroz kredit MMF-a već zadužena. Ovo je novi kredit za koji ja ne želim da dignem ruku. Osjećam se ucijenjenim. Tražite nova rješenja. Gdje su naše silne prijateljske države, koncesionari… Zašto se ne pokuša naći rješenje na taj način? O ovome smo trebali razgovarati u Parlamentu prije nego što se odlučilo zadužiti zemlju.”

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.