U svom govoru nakon formiranja nove Vlade Republike Hrvatske, novoizabrani premijer Andrej Plenkovic najavio je kako će BiH biti fokus vanjske politike Hrvatske u naredne četiri godine.
Istovremeno, Vijeće Europske unije ponovno je 17. oktobra istaknulo „svoju nedvosmislenu predanost europskoj perspektivi Bosne i Hercegovine kao jedinstvene, ujedinjene i suverene zemlje“, ali je i pozvalo „institucije Bosne i Hercegovine da pokažu ulaganje dodatnih napora u odredjenim reformama.
Gošća N1 televizije bila je Lidija Bradar, predsjedavajuća Doma naroda Parlamenta Federacije BiH, koja je kazala da je ‘politika Hrvatske takva da želi pridruživanje BiH Evropskoj uniji, gdje i pripada.’
Na pitanje kako gleda na bivše Vlade, konkretno Milanovića i Oreškovića kada je riječ o podršci Hrvatima, ali i drugim narodima u BiH, Bradara je odgovorila: “Zoran Milanović je često posjećivao BiH. On nije štetio BiH na njenom evropskom putu. Uskoro možemo očekivati dolazak Plenkovića u BiH, pretpostavljam nakon povratka iz Brisela.”
BiH će imati podršku kroz europski parlament ali i razne inicijative u Briselu. Međutim, posao je na domaćem terenu.
“Trenutno situacija na domaćem terenu nije najbolja. Nakon 2014. godine i uspostave vlasti smo snažno krenuli evropskim putem. Naš put je nezaustavljiv i nema alternativu i više nema povratka. Do nas je koliko ćemo biti spremni odgovoriti na pitanja i izazove koji su pred nama. Nadam se da su svi svjesni izazovima i mogućnostima koji se nalaze pred nama i nadam se da ćemo moći odgovoriti na sve to. Kroz odgovaranje EU u upitniku ćemo upoznati još bolje sebe“, smatra predsjedavajuća Doma naroda Parlamenta Federacije BiH.
Danas se u Banjaluci održava sastanak Milorada Dodika i Dragana Čovića.
“Ovo je jedan u nizu razgovora koje Dragan Čović obavlja sa svima. Hrvati su na čelu sa Čovićem jedini kohezivni faktor u BiH. On danas boravi u Banjaluci zato što Dodik predstavlja najjaču stranku unutar Republike Srpske. Na sjednici Parlamentarne skupštine Zastupničkog doma stvari koje su bile dogovorene nisu prošle. To je znak svima da je potrebno proći u razgovore kako bi BiH krenula naprijed.“
Bradara je objasnila i situaciju u Domu naroda, ali i u izvršnoj vlasti.
“Dom naroda je zasjedao 23. juna i započeli smo sjednicu na kojoj smo imali niz zakona. 30. juna smo imali veoma važnu tematsku sjednicu o stanju u zdravstvu. Cijeli sedmi mjesec smo se kao kolegij sastajali, pripremali zaključke, razgovarali o svim mogućnostima djelovanjima Doma naroda. Došlo je vrijeme godišnjeg odmora. Krajem osmog mjeseca smo održali nekoliko kolegija, za septembar smo imali zakazan nastavak prekinute sjednice.“
Za kraj je istakla da je HDZ jasan u pogledu napretka, te da su spremni razgovarati o bilo kojem rješenju koje će obezbjediti jedankopravnost sva tri naroda u BiH.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.