A šta se u petak zaista događalo u CIK-u?

Vijesti 21. okt 201621:57 > 22:11
N1

Burno je bilo na hitnoj sjednici Centralne izborne komisije BiH. Srebrenica je bila kamen spoticanja među članovima. Kako N1 saznaje svi zahtjevi za ponovno brojanje u ovom gradu, pa tako i onaj Ćamila Durakovića, odbijeni su kao neosnovani.

Centralna izborna komisija BiH je prethodno, razmatrajući zahtjeve za ponovna brojnja, donijela zaključak kojim se Glavnom centru za brojanje naređuje ponovno brojanje glasačkih listića sa 52 biračka mjesta u 26 izbornih jedinica dok 150 zahtjeva odbijeno.

Sve je počelo veselo. Smijali su se članovi izbornog povjerenstva na početku sjednice. Prve 4 točke dnevnog reda usvajane su jedna za drugom. No nasmijana lica nisu dugo potrajala. Peta točka bila je kobna. Žalbe na Odluku o utvrđivanju i objavljivanju razultata lokalnih izbora posvađale su članove SIP-a. Neslužbeno: glavni kamen spoticanja bila je ona žalba koja se odnosi na Srebrenicu. Član Povjerenstva Branko Petrić tražio je glasovanje o zaključku da se ova i druge žalbe odbace kao nedopuštene.

Pravno nadmudrivanje završilo je potpunim raspadom u radu. Spominale su se i tajna mračne sile. Uslijedio je prekid sjednice.

S obzirom da je Petrićev prijedlog odbačen, prihvaćeno je mišljenje pravne službe da se sve ove žalbe u ponedjeljak dostave Sudu BiH uz izjašnjenje Povjerenstva u kojem će SIP braniti svoje odluke.

No pitanje je zašto se na sjednici raspravaljlo o nečemu u čemu je izborni zakon jasan: Na svaku odluku SIP-a dozvoljena je žalba Sudu BiH.

Ono na što se poziva Petrić je činjenica da u Odluci o utvrđivanju i objavljivanju rezultata izbora u poruci o pravnom lijeku nije navedeno da ostoji mogućnost žalbe Sudu BiH, što prema njegovom tumačenju znači da se žalba ne može ni podnijeti. Druga pak strana upozoravaja da je zbog brzopletosti riječ samo o formalnom nedostatuku.

“Iako ona nije navedena žalba mora biti omogućena”, smatra Ahmet Šantić, predsjednik Centralne izborne komisije BiH.

I dok su tijekom dana u povjerenstvu odlučivali što će i kako sa žalbama, hoće li ih ili ne poslati, pravni zastupnik Ćamila Durakovića više nije mogao čekati nadmudrivanja u SIP-u. Odlučio je žalbu, istu onu koju je Izbornom povjerenstvu predao prije dva dana, Sudu BiH dostaviti osobno.

Pravno gledajući Žalbeni odjel suda BiH u sljedećim danima odlučit će jesu li žalbe osnovane ili ne. Hoće li doći do poništavanja izbora u Srebrenici ili ne. Bit će to pečat nakon kojeg će Izborno povjerenstvo najkasnije do 2. studenog objaviti i konačne rezultate izbore. Formalno pravno to će značiti da su Izbori u BiH završeni.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.