Inzko: Neprihvatljiva politika veličanja ratnih zločinaca

Vijesti 25. okt 201617:06 > 17:09
N1

Visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko osudio je jučerašnju dodjelu povelja optuženim i osuđenim ratnim zločincima, koju je upriličio predsjedavajući Narodne skupštine Republike Srpske Nedeljko Čubrilović.

Jučerašnji događaj Inzko je nazvao “neprihvatljivom praksom u modernom i civilizovanom svijetu”.

Inzko je podsjetio kako je Republika Srpska “zakonski uspostavljena 1995. godine Ustavom BiH, koji je dio Aneksa 4 Općeg okvirnog sporazuma za mir te da je Narodna skupština RS-a, kao dio zakonodavne vlasti, u obavezi da poštuje jednakopravnost svih konstitutivnih naroda, kao i da promovira mir, toleranciju i pomirenje u skladu s Dejtonskim sporazumom i Ustavom Republike Srpske.

Glorificiranjem ratnih zločinaca, vlasti RS su propustile priliku da Republiku Srpsku predstave kao politički zreo, moderan i progresivan entitet za sve konstitutivne narode i građane“, rekao je Inzko.

On je primjerom “mogućeg drugačijeg pristupa” nazvao njemački grad Engelsbrand koji je nedavno dodijelio Wilhelmu Kustereru odlikovanje za dugogodišnji rad u gradskom vijeću.

Naknadno se saznalo da je 1944. godine, kao član SS-a , Kusterer učestvovao u masakru 800 civila u italijanskom gradu Marzabotto, za šta mu je i suđeno. Kada je mladi gradonačelnik Engelsbranda u martu ove godine dobio informaciju o njegovoj ulozi u ovom masakru, 94-godišnji Kusterer je morao vratiti svoje odlikovanje. Ovaj primjer, a to nije jedini takav slučaj, pokazuje demokratsku zrelost i političku kulturu, nešto čime bi se morali rukovoditi Narodna skupština RS i predsjedavajući Čubrilović. Oni su sami sebe pozicionirali izvan opsega evropskih i civilizacijskih vrijednosti. Koliko onda uopće vrijedi potpis ili riječ pojedinca ili stranke kada kažu da žele evropski put“, istakao je Inzko.

Poručio je kako se jučerašnjim događajem “vlasti u Republici Srpskoj nisu ponijele u skladu s njihovim obavezama prema Općem okvirnom sporazumu za mir, a koje uključuju promovisanje mira, tolerancije i pomirenja, ali i stvaranje političkih, ekonomskih i socijalnih uslova za održiv povratak izbjeglica i raseljenih lica”.

Podsjećamo, Narodna skupština Republike Srpske jučer je u Banjaluci obilježila 25 godina od početka rada.

Tom prilikom dodijeljene su i povelje i to prvom predsjedništvu RS koje je birano u Narodnoj skupštini, a koje su činili predsjednik RS Radovan Karadžić i potpredsjednici Biljana Plavšić i Nikola Koljević, kojem je povelja dodjeljena posthumno. Pored njih, povelja je dodijelena i Momčilu Krajišniku.

U ime Karadžića, koji se nalazi u pritvoru Haškog tribunala nakon što mu je izrečena prvostepena presuda Međunarodnog krivičnog suda za bivši Jugoslaviju od 40 godina zatvora zbog genocida, zločina protiv čovječnosti i kršenja zakona i običaja ratovanja, povelju je primila njegova kćerka Sonja Karadžić-Jovićević, koja je jedan od aktuelnih potpredsjednika Narodne skupštine RS.

Krajišnik je pred MKSJ osuđen na 20 godina zatvora za zločine protiv čovječnosti, a pušten je na slobodu 2013. godine nakon što je izdržao dvije trećine kazne. Plavšić je pred MKSJ osuđena na 11 godina zatvora, a 2009. odobreno joj je prijevremeno puštanje na slobodu.

Koljević je preminuo na Palama 1997. godine nakon što je pucao sebi u glavu.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.