Stanje u zdravstvu Kantona Sarajevo je na nezadovoljavajućem nivou kako u pogledu na ostvarivanje prava na zdravstvene usluge, nezadovoljstva nezaposlenih, neusklađenosti sa zakonom o zdravstvenoj zaštiti, dugovanja, kazala je Zilha Ademaj, ministrica zdravstva KS.
Sa ministricom zdravstva KS, Zilhom Ademaj razgovarali smo o trenutnom stanju u zdravstvenom sektoru KS, najavljenim reformama, radu menadžmenata u zdravstvenim ustanovama, te o benefitima koje će pacijenti osjetiti nakon što reforme budu provedene.
Već duže vrijeme se najavljuje reforma zdravstvenog sektora u KS.
“Urađena je analiza i plan reorganizacije zdravstvenih ustanova. Neke ustanove već duži period obavljaju djelatnosti koje ne bi trebale i smjele, pri tome zaboravljavjajući svoju svrhu. Neke će se ustanove pripojiti drugima. Pacijenti su jako dugo čekali na usluge. Ovim pacijentima želimo omogućiti da brzo dođu do dijagnooze kako bi mogli početi sa terapijom“, kazala je Ademaj te dodala da će se desiti značajne izmjene načina finansiranja.
Na osnovu kog akta je zatvoren KUM? Pacijenti se prebacuju iz ustanove u ustanovu, gube ključne trenutke. Direktorica Sebija Izetbegović je kazala da će to trajati dok se ljekari ne odmore.
“KUM nije zatvoren, ali je utvrđena drugačija organizacija zbrinjavanja urgentnih stanja. A ono je podijeljeno između KCUS-a i Opće bolnice koja dva puta sedmično zbrinjava pacijente. Sve je to privremeno dok se ne provedu reformski procesi“, izjavila je ministrica Ademaj.
Pacijenti se stalno žale na nedostatak lijekova, te činjenicu da ih sami sebi kupuju. Fond garantuje refundiranje novca, ali uglavnom se to ne desi.
“Na KCUS-u je to problem jer su velika dugovanja prema dobavljačima. Objektivno je bilo problema pri snabdijevanju. Mislim da će se to uskoro stablilizirati, jer je KCUS napravio dogovore s dobavljačima i izmiruje obaveze sukcesivno“, rekla je Ademaj.
Ona je istakla da su građani uvijek izdvajali novac za zdravstveno osiguranje, ali su dugovanja na KCUS-u dostigla skoro 100 miliona KM.
“Naravno da isporučioci lijekova neće isporučivati robu, a da im se ne plati. Sadašnje rukovodstvo se trudi otplatiti dugove i to će trajati će nekoliko godina. Građani ispaštaju i oni trebaju biti svjesni da ne traju od danas, već su se godinama gomilali. Učinit ću sve, a to čini i KCUS, da se situacija što prije prevaziđe.”
Situacija nikada nije bila idealna, ali posljednjih mjeseci sa UKCS-a je otišao veliki broj uglednih ljekara.
“Ne bih rekla da je odlazak ljekara masovan, niti da je razlog što je situacija takva kakva jeste u smislu dugovanja. Ljudi idu za boljim primanjima u zemljama u kojima se nudi, u zemljama EU, pa čak i u nekim azijskim i arapskim zemljama. To nije masovna pojava. Želim da zadržimo kvalitetan kadar i pružiti šansu mladim ljekarima u čiju edukaciju je uloženo mnogo da bi ih tek tako lako pustili da odu.”
Odluka KCUS-a da ne uplaćuje članarine Ljekarskoj komori je donesena bez znanja ljekara. Novac je zadržavan na računu.
“Stalo mi je da imamo jaku Ljekarsku komoru, tamo je skoncentrisana, recimo, sva pamet zdravstva. Zašto je došlo do nesporazuma, čini mi se da je do nadležnih organa koji su imenovani. Ljekari imaju pravo da znaju za šta se koristi novac koji uplaćuju kroz članarine“, smatra Ademaj.
Ministrica zdravstva KS za kraj je kazala da su građani nezadovoljni godinama jer na određene usluge čekaju mjesecima.
“Građani su i veoma strpljivi, jer nikada nisu reagirali. Imamo pravo na efikasnu uslugu, a do sada to nismo imali. Želim da se takvo stanje popravi, jer svi smo potencijalni korisnici tih usluga i redovno plaćamo zdravstveno osiguranje.”
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.