Redukcije vode u Sarajevu odavno je svakodnevni problem stanovnika glavnog grada BiH, posebno u ljetnom periodu.
Građani svoje dnevne i noćne obaveze često prilagođavaju terminima nestanka vode u njihovim domovima.
Iz KJKP Vodovod i kanalizacije su kazali da je najveći uzrok redukacijama vode nemar, neulaganje i neodržavanje vodovodne mreže u bh. prijestolnici. U posljednjem periodu se vidno krenulo u rekonstrukciju vodovodne mreže stare pola stoljeća.
“Zaista je neprijatno kada u 12 sati navečer otvorite slavinu, a nema vode. Građani se s pravom žale. Ne tražim nikakvo opravdanje što se tiče Vodovoda za ovo, ali molim za strpljenje“, rekao je Kenan Đipa iz KJKP Vodovod i kanalizacija.
Najviše su pogođeni građani Sarajeva koji žive na potezu između Dolac Malte i Baščaršije, a nestašicu vode gotovo svako veče osjete i stanovnici naselja Dobrinja.
Normalno vodosnabdijevanje remete i neplatiše, a N1 saznaje da je njih mnogo dok su cifre vrtoglave. Na listi se nalaze brojna pravna i fizička lica, a među njima su i sarajevske Općine koje duguju ukupno 209.880 KM za javne česme.
Općina Stari Grad je dužna platiti račune za tri javne česme i jednu fontanu. Dug za Javnu česmu Šadrvan (Gazi Husrev-beg) u Saračima 50.981 KM, u istoj ulici je javna česma za koju se duguje 30.227 KM, dok se za javnu česmu u ulici Sagrdžije duguje 15.902 KM. Za vodu u fontani u Bravadžiluku Općina Stari Grad duguje 17.346 KM.
Ni Općina Centar nije imuna na dugovanje za vodu. Dvije javne česme u ulici Maršala Tita i jedna u ulici Patriotske lige duguju ukupno 95.424 KM.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.