Zabrđe: Djeca obolijevaju, krivac zagađenost zbog deponije

Vijesti 02. nov 201617:08 > 19:08
N1

Grupa mještana iz sarajevskih naselja Zabrđe, Sokolje, Briješće, Boljakov Potok, Buća Potok i Dolac protestovali su zbog dugogodišnje borbe protiv načina odlaganja smeća i posljedica koje deponija "Smiljevići" ima na građane Sarajeva.

Tvrde da im prijeti ekološka bomba ukoliko se ništa ne učini, a danas su obustavili odvoz smeća do gradske deponije. Deponija je značajno oštećena zbog istraga Tužilaštva BiH o mogućim ratnim zločinima. Nadležni tvrde da imaju sredstva za sanaciju deponije ali da sanacija ne može početi sve dok ih Tužilaštvo zvanično ne obavijesti da je istraga završena. Strahuju za svoje, ali i zdravlje svoje djece.

Selmir Kasumović živi u Zabrđu, mjestu u čijoj se blizini nalazi deponija “Smiljevići”. Otac je jedanaestogodišnje djevojčice koja je oboljela od aplastične anemije, oboljenja koje uzrokuje zagađenje zraka. Djevojčica je bila na liječenju u Turskoj nakon povratka osjećala se dobro. Međutim…

“Nakon tri mjeseca boravka ovdje djetetu se stanje pogoršalo – dobila je graft. Organizam je počeo da odbija ćelije. Čak sam dobio i medicinsku dokumentaciju po kojoj moram dijete iseliti iz ovog područja“, kazao nam je Kasumović.

Mještani kažu da ovo nije jedini slučaj – još dvije djevojčice imaju iste simptome uzrokovane zagađenjem koje se širi sa deponije. Problem predstavlja i Lepenički potok koji izvire ispod deponije i koji tokom kišnih dana nanosi otpad i štetne materije kroz naselja. Od nadležnih traže konkretne poteze.

Tražimo smjenu direktora Rada, da se podnese krivična prijava protiv menadžmenta navedenog preduzeća, nadležnog ministarstva i odgovornih ljudi zbog nepostojanja upotrebne dozvole deponije. Formirati novu sanitarnu plohu i novi način sanitarnog odlaganja otpada koji se koristi u Evropi“, istakao je Munir Gaković, predsjednik mjesne zajednice Zabrđe.

Stručnjaci smatraju da ukoliko se hitno ne riješi ovaj problem, ovim naseljima prijeti ekološka katastrofa velikih razmjera sa nesagledivim posljedicama.

“Zbog neadekvatnog upravljanja deponijom dešavaju se svakodnevno eksplozije. Dakle, kada se plin pomiješa sa zrakom, eksplozije se dešavaju i dolazi do sagorijevanja i zato se osjeti ovaj neugodni miris. To su eksplozije manjeg intenziteta za sada, međutim ne možemo znati kad može doći do većih eksplozija”, komentar je magistra ekologije Ismira Smajića.

Ovaj put novca ima, novac nije problem. Iz nadležnog ministarstva kažu da sanaciju koči Tužilaštvo BiH koje je vršilo radove u okviru istraga vezanih za ratne zločine.

“Već unazad više od godinu dana Vlada pokušava ishoditi saglasnost da mi pristupimo sanaciji tog prostora iako je to zakonska obaveza tužilaštva koje je vršilo iskopavanje. Svih ovih mjeseci nismo uspjeli doći do te saglasnosti i to je ključna prepreka kako bismo popravili stanje”, istakao je Čedomir Lukić, ministar prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša KS.

Iz Tužilaštva BiH je došlo samo šturo objašnjenje:

“Trenutno se vode razgovori između nadležnih institucija, sa ciljem rješenja navedenog problema”.

Mještani naselja koja se nalaze u neposrednoj blizini deponije “Smiljevići” su istakli kako smrad više neće trpjeti, neće odustati dok se ne riješi problem sa ovom deponijom a već za sutra su najavili proteste ispred Tužilaštva BiH.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.