Krstičević komentarisao slučaj hapšenja u Orašju

Vijesti 16. nov 201610:50 > 10:55
N1

Damir Krstičević, podpredsjednik hrvatske Vlade i ministar odbrane te zemlje u Međugorju se sastao sa Marinom Pendeš, ministricom odbrane BiH.

Nakon sastanka, obratili su se novinarima u etno selu u Međugorju, a Krstičević je kazao da mu je ovo drugo službeno putovanje od kako je na poziciji.

Prije dvije sedmice je boravio u NATO-u gdje se sastao sa svim ministrima i ministricama sigurnosti – a za drugu posjetu izabrao je BiH, na poziv Marine Pendeš.

“Imali smo dobar i profesionalan sastanak. Razgovarali smo kako unaprijediti odbrambenu saradnju. Mislim da imamo prostora i prilike za unaprijeđenje saradnje, a kao što znate ona je dobra”, kazao je podsjetivši da se dosta oficira iz BiH se školuje u Hrvatskoj, a cilj sastanka je unaprijeđenje saradnje i u tom pogledu.

“Zajedno smo u kontigentu u Afganistanu. Razmotrili smo kako tu saradnju unaprijediti. Imamo puno izazova danas, asimetričnih prijetnji, radikalizma, ekstremizma, terorizma i elementarnih nepogoda. Moramo imati sistem kji će odgovoriti na sve”, izjavio je Krstičević.

Kazao je da je bitno međusobno djelovanje i zajedničko djelovanje, i da se na tom tragu obje zemlje trebaju okrenuti budućnosti. “Sigurnost u BiH i Hrvatskoj je preduvjet da život ljudi u BiH i Hrvatskoj bude bolji, i da naše privrede budu kvalitetne”, kaže.

Novinare je interesovalo da li ga je bilo strah doći u BiH, jer se navodno i njegovo ime nalazilo na listi za hapšenje pored 10 uhapšenih u Orašju. Komentarisao je i taj slučaj – a pitali su zašto je sastanak u Međugorju, a ne u Sarajevu.

“Što se straha tiče – kao što sam očkekivao, bilo je normalno. Ja sam ministar odbrane Hrvatske, države članice NATO-a i EU. Prema tome, tu sam da gledamo budućnost i da gledamo kako kvalitetno da unaprijedimo saradnju. To je moja odgovornost i smatram da sam iz te pozicije tu”.

“Što se optužnica tiče – mislim da je moj stav jasan. Svaki zločin mora biti kažnjen. Pravosudna tijela moraju biti neovisna, oslobođena političkih pritisaka. Tu ne smije biti diskriminacije, da se jednima sudi na jedan, a drugima na drugi način”, pojašnjava, dodavši da i ministrica Pendeš želi isto.

Zbog čega u Sarajevu – a ne u Međugorju, Pendeš je odgovorila u Krstičevićevo ime: “Ja sam ga pozvala, došao je zato što sam ga ja pozvala i Međugorje je u Bosni i Hercegovini”. Krstičević je još dodao da će za dvije sedmice on biti domaćin sastanka ministara sigurnosti u regiji – te da taj sastanak neće biti u Zagrebu.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.