Korajlić: Dodikova "crna knjiga" je poruka svima da šute

Vijesti 17. nov 201609:01 > 09:06
N1

U rubrici Press u Novom danu Ivana Korajlić iz Transparency Internationala (TI) komentarisala je Dodikovu "crnu knjigu" kao i naslove iz dnevne štampe novina u BiH.

TI BiH u više navrata se našao na Dodikovim listama, a Korajlić smatra da pravljenje “crnih knjiga” koje obilježavaju neprijatelje RS je zapravo način za obilježavanje neprijatelja SNSD-, te da je to uobičajena praksa vladajuće stranke u RS.

“Izbjegava se priča o pravim problemima koji muče građane, a na taj način se diskredituju svi oni koji kritikuju vlast. Godinama se suočavamo s tim”, ocijenila je Korajlić. “Imamo to nekada izraženo u vidu konkretnih prijetnji. Mi smo podnosili tužbe, koje su godinama u procesu. Pravosuđe je sporo i omogućava da se ova praksa nastavi”, drugim riječima kaže – “to je poruka svima da šute”.

Korajlić je komentarisala je i akciju “Pravda” koja je na svim naslovnicama proteklih nekoliko dana.

“Traje danima, i pozitivan je primjer saradnje agencija za provedbu zakona. Više lica, različite institucije, sektori… Odličan primjer kako je organizovani kriminal povezan sa korupcijom i ima zaštitu institucija”, kaže.

“Sumnjiče se za različite vrste prevara – omogućene uz pomoć ključnih ljudi, sudova, općinskih organizacija. Nadam se ća se sav trud isplatiti. Pritvori su se desili, pa da godinama čekamo sudski epilog. Nadam se da ćemo dobiti više informacija, zašto se sve terete ljudi koji su privedeni, i da nećemo ostati na šturim informacijama iz policije”, pojašnjava.

TI je prezentovao i globalni barometar korupcije, tačnije za Evropu i Centralnu Aziju. Rezultati za BiH su poražavajući, kaže Korajlić za N1.

“Predstavljeni su stavovi građana koliki je problem korupcija. Kako se vlast bori sa korupcijom, koliko su građani spremni ući brobu protiv korupcije, ali i samu u korupciju”, kazala je.

“BiH po svim kategorijama negativno ocijenjena, na dnu je ljestive evropskih zemalja. Zabrinjavajuće da je 27 posto građana reklo da je dalo mito u proteklih godinu dana. Smatraju da se korupcija ne treba prijavljivati jer nema sigurnog ambijenta da se prijavi. Ne vide ni poentu, jer institucije ne djeluju po prijavama građana,te da nisu efikasne”, kazala je Ivana Korajlić.

Ističe da je rad pravosuđa ključan problem.

“Građani za četiri godine nisu vidjele nikakav pomak. Kada poredimo sa zemljama regiona – postoji veće povjerenje građana u susjedstvu, i da se nešto radi za razliku od BiH”.

“Nadamo se da će ovakva istraživanja, koja objavljujemo i druge organizacije koje prave, da će u jednom trenutku početi zabrinjavati instutucije i vlasti. Da se vide konkretni rezultati za građane, a ne da se svodi na priču o deklarativnoj brobi, silnim strategijama koje usvajamo a ne primjenjujemo”, ocijenila je.

“Građani ne vide napredak. Zdravstvene ustanove i policija na prvom mjestu u korupciji, a godinu dana nema konkretne akcije da bi se sitna korupcija suzbila, a da ne govorimo o većim nivoima”, zaključila je.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.