Slovenačka policija izvela je jednu od najuspješnijih akcija posljednjih godina, zaplijenivši 875 kilograma narkotika, te uhapsivši 28 pripadnika jedne od najvećih kriminalnih organizacija. Među njima su i tri državljanina BiH.
To je ponovno otvorilo pitanje takozvane balkanske rute trgovine drogom, čije je čvorište naša zemlja.
Teretnjaci, puni odjeće i obuće, bili su odličan ulov za slovensku policiju, jer se ispostavilo da je to sve poslužilo kao paravan kriminalnoj skupini, koja je pokušala da prokrijumčari skoro 900 kilograma različite droge.
I to – više od 400 kilograma kanabisa, 216 kilograma hašiša, 120 amfetamina i 80 kilograma kokaina i heroina.
Da su je prodali na ilegalnom zapadnom tržištu, krijumčari bi zaradili 20 miliona eura, a oni koji bi prevezli robu preko granice i do milion eura.
“Teretna vozila bila su u vlasništvu poduzeća koja su bila registrirana u Sloveniji. Vozači su bili državljani različitih država, prije svega s područja bivše Jugoslavije. Pri tome je bilo daleko teže utvrditi primarni tovar nego samu zabranjenu drogu“, rekao je Branko Japelj, direktor Krim-policije Slovenije.
Ukupno je uhapšeno 28 ljudi. Među njima 13 Slovenaca, 3 državljanina BiH, i jedan Srbije.
“Istražni Odredio pritvor za pet osumnjičenih, za jednoga je odredio kućni pritvor, za dvije fizičke osobe koje su imale uloge kurira i starijeg maloljetnika odluku o pritvoru prepustio je sudskom vijeću“, izjavio je Hari Furlan – Tužiteljstvo Slovenije.
Krijumčarenje droge, pod uvjetom da krjumčari ne budu uhvaćeni, je vrlo unosan posao. Danas se ilegalnom trgovinom narkotika financiraju i terorističke organizacije.
Pokazale su to i brojne antiterorističke akcije u Bosni i Hercegovini i u cijeloj Evropi. Upravo je Bosna i Hercegovina čvorište balkanskih puteva droge, na ruti od istoka ka zapadu. To se ponajprije odnosi na heroin i kanabis. Upućeni kažu da kanabis na ove prostore dolazi iz Albanije, gdje se ova droga najviše proizvodi, a krijumčari se brodovima i kopnenim putem.
U međuvremenu, šverceri rasparčavaju kanabis u manja pakovanja te ga kamionima i putničkim vozilima prevoze prema zapadnoj Evropi.
U BiH postoje južna i sjeverna ruta. Južna ide preko Crne Gore i Hercegovine prema Bihaću i dalje prema Hrvatskoj, a sjeverna ide iz Srbije prema istočnoj Bosnu, a potom preko Tuzle do Hrvatske. Da je krijumčarenje organizirano u zemljama okruženja svjedoči i jedna od najvećih policijskih akcija na ovim prostorima Šetač 2. Tada su uhapšena 23 člana organizirane kriminalne grupe, a zaplijenjeno je 130 kilograma marihuane, od čega u Republici Srpskoj 108, a u Hrvatskoj 22 kilograma.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.