Gost dana uživo bio je Denis Bećirović, poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine.
Bećirović je uputio u parlamentarnu proceduru prijedlog za usvajanje državnog zakona o nagradi ZAVNOBiH-a.
O tome kakve posljedice nakon tog prijedloga očekuje je rekao: “To je prijedlog koji je već upućen u parlamentarnu proceduru i u narednim sedmicama poslanici će biti u prilicu da se izjasne o tome. Izvršne i zakonodavne vlasti moraju pametnije i smišljenije organizovati i obilježavanje 25. novembar i afirmirati poruke i vrijednosti ZAVNOBiH-a. Svim istaknutim pojedincima bi trebala biti dodjeljivana priznanja u povodu 25. novembra jer je taj datum uistinu jedan od najvećih i najsvjetlijih datuma u BiH. Svi ljudi trebaju biti ponosni jer da nije bilo ZAVNOBiH-a ne bismo imali ni antifašističku borbu niti bismo bili dio svjetske antifašističke borbe“.
Na pitanje šta je za njega 25. novembar je odgovorio: “25. novembar je bez sumnje jedan od najznačanijih datuma naše države Bosne i Hercegovine. To je datum kada smo se svrstali sa civilizovanim svijetom na antifašističku stranu. Žalosno je da u povodu 25. novembra imamo situaciju da u pojednim mjestima nazivi ulica dobijaju imena koji su bili s druge strane od vijećnika ZAVNOBiH-a. Dajte da napravimo istraživanje i u glavnom gradu BiH da vidimo koliko to od 247 vijećnika ZAVNOBiH-a danas imaju svoje ulice. S druge strane, oni koji su služili fašizmu imaju svoje ulice i to treba promijeniti“.
O tome koliko mlade u našoj zemlji uopšte zanimaju tekovine ZAVNOBiH-a je kazao: “Odgovornost svih struktura u društvu i političkih i naučnih je da osvijetlimo šta ZAVNOBiH znači i mladim treba otvoriti oči da znaju šta je suština ZAVNOBiH-a. BiH je u Drugi svjetski rat ušla potpuno raskomadana. Sukobile su se tri koncepcije – jedna je bila velikohrvatska, druga velikosrpska i treća alternativna, koja je bila antifašistička partizanska i koja je tvrdila da BiH pripada svim građanima i narodima. Na svu sreću pobijedila je ova antifašistička opcija. Današnja BiH počinje na tim ZAVNOBiH temeljima“.
Osvrnuo se i na postavljene zastave Republike Bosne i Hercegovine u glavnom gradu BiH.
“To je zastava međunarodno priznate države RBiH koja je bila važeća od ‘92. do kraja ‘95. godine, odnosno do potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, a bila je i u narednim godinama važeća“, kazao je.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.