Šta radi Saudijska Arabija u obrazovanju BiH?

Vijesti 28. nov 201612:28 > 12:31
AFP

Ministar civilnih poslova BiH Adil Osmanović je, u ime Vijeća ministara BiH‚ prije dvije sedmice u Saudijskoj Arabiji potpisao Memorandum o razumjevanju o obrazovnoj i naučnoj saradnji sa ministrom obrazovanja te zemlje. Sporazumom se preciznije definiše saradnja, koja se do sada odvijala na pojedinačnoj osnovi.

Sve se to dešava u vrijeme kada se na Bosnu i Hercegovinu gleda kao na zemlju u kojoj je selefizam našao put za razvoj, a taj pravac snažno utiče na obrazovni sistem Saudijske Arabije. Postavlja se pitanje da li BiH ima mjere zaštite, ukoliko se kroz obrazovne institucije pokušaju širiti ideje i principi selefizma, piše Slobodna Evropa.

Memorandum o razumjevanju o obrazovnoj i naučnoj saradnji, koji je nadavno potpisan između Bosne i Hercegovine i Saudijske Arabije predstavlja prvi put oficijalnu međudržavnu saradnju u oblasti obrazovanja.

“Smatram da se radi o vrlo kvalitetnom Memorandumu, jer do sada su naši studenti prisustvovali i studirali u Saudijskoj Arabiji, išli su raznim načinima i putevima. Tendencija Bosne i Hercegovine i Saudijske Arabije je da ti studentiidu oficijelnim putem. Do sada nije postojala mogućnost da studenti iz BiH studiraju medicinu u Saudijskoj Arabiji, a s ovim Memorandumom se to omogućava”, objasnio je Osmanović.

Bosna i Hercegovina ima sporazume u oblasti obrazovanja i nauke sa mnogim zemljama, kako regiona, tako i Evrope. No, potpisani sporazum sa Saudijskom Arabijom otvara brojna pitanja. Prije svega, u toj zemlji obrazovanje se oslanja na religiju, tačnije na selefizam. U Bosni i Hercegovini, selefizam ima svoje sljedbenike, te postoji dobra osnova da se ukorijeni.

Profesor Filozofskog fakulteta u Sarajevu Enver Kazaz kaže da je za to odgovorna prije svega bošnjačka politika, predvođena Strankom demokratske akcije.

“Potpisivanje sporazuma sa Saudijskom Arabijom ne znači transport selefizma u BiH. On je transportovan zahvaljujući Stranci demokratske akcije (SDA) i Islamskoj zajednici BiH još u toku rata i uhvatio je debele korijene na ovom prostoru. Bosna i Hercegovina je u ovom momentu neizlječiva od selefizma. Moglo bi se reći da je u tom smislu naš obrazovni sistem rigidniji nego saudijski”, tvrdi Kazaz.

No, ministar Osmanović kaže da, iako on nije učestvovao u izradi Memoranduma već njegov prethodnik Sredoje Nović, nema mjesta bojazni.

“Ovo je sada tendencija, želja, kao što sam rekao, da to bude na unificiran, organizovan način, da se zna koji studenti iz BiH idu u Saudijsku Arabiju da studiraju i obrnuto, i da znamo kako i na koji način će se to odvijati. Ne vidim bilo kakav razlog za zabrinutost. Ako bi trebao da bude neki razlog za zabrinust to je onda prije potpisivanja ovog memoranduma jer nismo znali kako i na koji način nam studenti odlaze. Sada ćemo imati organiziran put i način i odlaska naših i dolaska njihovih studenata”, rekao je Osmanović.

Rektor Burch univerziteta u BiH i nekadašnji ministar obrazovanja Kantona Sarajevo Damir Marjanović ne vidi opasnost u ovakvoj saradnji.

Više pročitajte na ovom linku.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.