Ovoga jutra regionalna tema je bila potraga za nestalim osobama. Ovih dana u javnosti je objavljeno kako će Međunarodna komisija za nestale osobe tokom naredne godine napustiti Bosnu i Hercegovinu i svoje sjedište prenijeti u Haag. Gošća je bila šefica kabineta programa zapadni Balkan Klaudia Kuljuh.
Na pitanje voditeljice šta je zapravo prepreka za pronalazak i identifikaciju ovih ljudi, gošća je odgovorila:
“Ono što je najbitnije u procesu potrage je informacija. Ako nemate informaciju o lokaciji grobnice, ništa ne može pomoći. Najbolje i najnovije tehnologije na svijetu tu ne mogu ništa uraditi“.
Šta je bila prekretnica u pronalasku i bržoj identifikaciji nestalih, da li je to početak korištenja DNK metode?
“Državna sinergija tijela koja se bave ovim pitanjem. Mi kao Međunarodna komisija smo pružili pomoć državi, ali oni su ti koji su nosioci. DNK jeste jedan ogroman korak i nada onim koji traže svoje najmilije da će u tome uspjeti“.
O regionalnoj saradnji, gošća je kazala: “Saradnja zemalja u regiji postoji, ali ne postoji potpisan bilateralni sporazum i to je spriječilo mnogo toga. Saradnje se ogleda i kroz kreiranje regionalne liste koja može pomoći u cijelom procesu“.
“Situacija kada govorimo o suđenjima ratnim zločincima itekako ima uticaja na proces traženja nestalih osoba. Šta god je urađeno nije trpilo neke političke odnose između država“, dodala je.
Na pitanje da li je bilo pokušaja opstruisanja ovih napora od određenih političkih partija ili individualaca, Klaudija Kuljuh je istakla:
“Opstruisanja nije bilo i želim naglasiti da je u regionu pronađeno oko 72% nestalih osoba. Proces ne može ići brže zbog nedostatka informacija, ljudi i vlasti moraju shvatiti da oni informacijom igraju ključnu ulogu“.