Evropski komesar za evropsku politiku susjedstva i pregovore o proširenju, Johannes Hahn, na konferenciji za medije rekao je kako EU spremna pomoći BiH u procesu evropskih integracija i da EU stoji na raspolaganju, ali također očekuje uzajamnu saradnju.
“Ponudili smo nešto sa svoje strane, nadamo se da će isto učiniti politički lideri. Što se tiče sastanka s predstavnicima civilnog društva, mogli smo vidjeti obimne i različite pristupe različitim pitanjima, ali u suštini ovo je podrška svim zemljama zapadnog Balkana, pa tako i Bosni i Hercegovini”, kazao je na početku Hahn.
Komesar za evropsku politiku susjedstva i pregovore o proširenju je istakao kako je potrebno ispuniti određene uslove i da će oni prenijeti pozitivne utiske.
“Mi smo tu da iskoristimo poticaj zemalja članica, koji je prerastao u inicijativu EU”.
Hahn je pred okupljenim novinarima kazao kako ovo nije njihov posljednji dolazak.
“Vraćati ćemo se da pratimo proces. Nije riječ o praznim riječima već su bitni konkretni i opiljivi rezultati koji trebaju vidjeti građani ove države“.
Hahn je iznenađen rezultatima ankete koja pokazuje veliku podršku pristupanju BiH u EU.
Pozdravio je bolju saradnju zemalja zapadnog Balkana u svim sektorima, te rekao da je potreban interni mehanizam koji će odgovoriti na zahtjeve Evropske unije.
Također objasnio je i finansijsku stranu EU prema BiH.
“Budžet EU za BiH bio je 80 miliona eura, ali bili smo u mogućnosti iskoristiti samo pola tog novca jer se političari nisu mogli usuglasiti kako da utroše ta sredstva. Kao rezultat tog neslaganja budžet je prepolovljen”, kazao je te dodao “da postoji mogućnost povećanja tog iznosa”.
“Mi smo spremni povećati iznos budžetskih sredstava kako bi dali doprinos u procesu rasta zapošljavanja, unaprijeđenja socijalne zaštite i reformi koje će dati perspektivu mladim ljudima”.
Nakon što je spomenuo mlade ljude, rekao je kako “Negativni proces odljeva mozgova želimo pretvoriti u pozitivni proces znanja i vještina”.
Za kraj kazao je kako “BiH sama odlučuje o svojoj budućnosti”.
“Bitno je postojanje jednog, jedinstvenog, glasa bez obzira kako će se doci do toga. Mi očekujemo jedan zajednički glas u pregovorima. Potrebna nam je struktura za donošenje odluka”, poručio je Hahn.