Vršiteljica dužnosti glavnog tužitelja Gordana Tadić danas je, dva mjeseca nakon stupanja na tu funkciju, a uoči završetka tekuće godine, obraćajući se bh. građanima izvijestila da je u proteklom periodu poduzeto niz aktivnosti radi osiguranja efikasnog rada Tužiteljstva BiH.
“U proteklom periodu, održala sam niz sastanaka sa svojim zamjenicima, tužiteljima i uposlenicima Tužiteljstva, kao i s dužnosnicima partnerskih policijskih i sigurnosnih agencija, radi dogovora o zajedničkoj suradnji i aktivnostima u narednom periodu“, navela je Tadić u obraćanju bh. građanima i medijima.
Najavila je da će Tužiteljstvo BiH nakon okončanih istraga donijeti tužiteljske odluke u nekim vrlo bitnim predmetima, organiziranog kriminala, ratnih zločina, korupcije, terorizma i drugih kaznenih iz nadležnosti tog tužiteljstva, saopćeno je iz Tužiteljstva BiH.
“O radu Tužiteljstva BiH najbolje govore naši dosadašnji rezultati. U ovoj godini Tužiteljstvo BiH navršava 13 godina postojanja i primiče se brojci od 5.000 osoba optuženih za kaznena djela ratnih zločina, organiziranog kriminala, korupcije, financijskog i poreznog kriminala, trgovine ljudima, terorizma i drugih kaznenih djela iz naše nadležnosti“, navela je Tadić.
U pogledu procesuiranja ratnih zločina, rekla je da je “prepoznat rad ovog tužiteljstva i dostigli smo broj od oko 640 optuženih za teška kršenja međunarodnog humanitarnog prava, a procent osuđujućih presuda je više od 80 posto”.
Dodala je da su u proteklih 12 godina, tužitelji u Posebnom odjelu za organizirani kriminal, gospodarski kriminal i korupciju podigli optužnice u 564 predmeta protiv 1.797 optuženih osoba.
Također je navela, da je Sud BiH od 2004. do kraja 2015. godine, u postupcima u predmetima Posebnog odjela za organizirani kriminal, gospodarski kriminal i korupciju, izrekao pravomoćne osuđujuće presude za 1.139 osoba te da je procent osuđujućih presuda u predmetima u kojima postupa Tužiteljstvo BiH iznad 90 posto.
“Javnost zna da su u proteklom periodu uspješno okončani predmeti i izrečene višedecenijske kazne zatvora u predmetima zločinačkih organizacija i mnogim drugim predmetima koji su značajno ugrožavali sigurnost građana naše zemlje. Samo u predmetima za kaznena djela pranja novca optužene su 203 osobe, a presudama Suda BiH oduzeta je nezakonita imovinska korist u iznosu od oko 10,2 milijuna KM. Za kaznena djela neovlaštenog prometa opojnim drogama za period od četiri godine, podignute su optužnice protiv 248 osoba. U predmetima za porezne utaje i financijski kriminal, samo u jednom predmetu npr. “Čago i dr.” oduzeta je nezakonita imovinska korist od 7,5 milijuna KM. Izrečene su pravomoćne presude za kaznena djela terorizma u trajanju od oko 150 godina zatvora“, navela je podatke v.d. glavnog tužitelja.
“Tužiteljstvo BiH će svakako prihvatiti opravdane i utemeljene kritike na naš rad, ali želimo naglasiti da su svi građani pred zakonom jednaki i nećemo dozvoliti da se neki predmeti eksponiraju iz bilo kojih razloga“, istakla je Tadić te dodala da su “uvijek otvoreni za konstruktivan dijalog”.
Istakla je da je Tužiteljstvo BiH “institucija svih građana naše zemlje i nastavljamo intenzivno raditi na procesuiranju svih kaznenih djela iz naše nadležnosti”.
“Građanima, medijima, udrugama žrtava, nevladinim organizacijama, domaćim i međunarodnim partnerskim institucijama, zahvaljujemo na podršci koju nam pružaju”, rekla je u obraćanju javnosti v.d. glavnog tužitelja Gordana Tadić.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.