Vijeće ministara BiH utvrdilo je prijedlog ugovora o zajmu za realizaciju projekt Koridora 5c 2 - nastavak, između Bosne i Hercegovine i Evropske banke za obnovu i razvoj, vrijedan 76 miliona eura, s rokom otplate od 15 godina, uključujući četiri godine grejs perioda.
Sredstva su namijenjena izgradnji autoceste po međunarodnim standardima dužine 5,8 km na dionici između Donje Gračanice i Klopča – tunel Pečuj i autoceste po međunarodnim standardima dužine 10,4 km na dionici između Svilaja i Odžaka.
Ovaj projekt predstavlja nastavak projekta na Koridoru 5c 2 finansiran kreditnim sredstvima EBRD-a u iznosu 80 miliona eura.
Vijeće ministara BiH usvojilo je Izvještaj o izvršenju budžeta institucija BiH za period januar – septembar 2016. godine u kojem se navodi da su ukupno ostvareni prihodi, primici i finansiranje na raspolaganju institucijama BiH u ovom periodu 749.437.694 KM ili 79 posto u odnosu na planirana sredstva za ovu godinu. Od toga su ostvareni prihodi 699.680.905, dok finansiranja i primici iznose 49.756.789 KM.
U strukturi prihoda dominiraju sredstva s Jedinstvenog računa Uprave za indirektno oporezivanje za finansiranje institucija BiH (561.775.888 KM), neporezni prihodi (126.415.350 KM), tekući transferi iz inozemstva (10.866.579 KM) i transferi od drugih nivoa vlasti (623.088 KM). Ukupno izvršeni rashodi budžeta institucija BiH za devet mjeseci 2016. godine iznose 632.950.641 KM, ili 67 posto u odnosu na budžet za 2016. godinu, odnosno 51 posto u odnosu na korigirani koji uključuje dodatna namjenska sredstva.
Institucije BiH su nastavile s mjerama štednje uz smanjivanje troškova telefonskih usluga i reprezentacije, a ostvareni su i prihodi od 761.789 KM, prevashodno od prodaje motornih vozila budžetskih korisnika zbog smanjivanja voznog parka. U periodu januar – septembar ove godine sve dospjele obaveze po osnovu vanjskog duga BiH su podmirene pravovremeno i uredno u ukupnom iznosu 477,56 miliona KM.
Vijeće ministara BiH razmotrilo je nacrt izmjena i dopuna Zakona o plaćama i naknadama u institucijama Bosne i Hercegovine i zaključilo da će sugestije iznesene na sjednici u pisanoj formi biti dostavljene Ministarstvu finansija i trezora do sredine naredne sedmice, kako bi Vijeće ministara BiH do kraja ove godine ovaj prijedlog zakona uputilo Parlamentarnoj skupštini BiH.
Cilj je doći do zakonskog teksta koji će u cijelosti biti usklađen s Politikom plaća i naknada u institucijama BiH, zaključcima Predstavničkog i Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH te preporukama Ureda za reviziju. Ovaj zakon zajedno s novim zakonskim rješenjima o državnoj službi, o radu te o sukobu interesa u institucijama BiH, na kojima rade nadležna ministarstva, dio je reformskog paketa koji će racionalnije i sistemski urediti ove oblasti.
Vijeće ministara BiH primilo je k znanju „Metodologiju pripreme odgovora na pitanja iz Upitnika Evropske komisije“ i „Smjernice za izradu odgovora na pitanja iz Upitnika Evropske komisije za pripremu mišljenja o zahtjevu za članstvo u Evropskoj uniji“, koje je pripremila Direkcija za evropske integracije. Cij je stvoriti temelj za institucije na svim nivoima vlasti u cilju uspješne pripreme odgovora na pitanja iz Upitnika Evropske komisije za BiH, koji će u narednih šest mjeseci biti prioritetni zadatak.
Vijeće ministara BiH usvojilo je Informaciju Ministarstva sigurnosti o provedbi obaveza sadržanih u Akcionom planu Bosne i Hercegovine za otklanjanje nedostataka u borbi protiv pranja novca u cilju harmonizacije sistema sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma sa standardima i preporukama Radne grupe za finansijske mjere protiv pranja novca (FATF). Na sjednici je konstatirano da je veliki broj obaveza završen te da su intenzivirane aktivnosti nadležnih institucija na državnom i entitetskom nivou te u Brčko Distriktu BiH za završetak preostalih obaveza, kako bi BiH realizirala Akcioni plan u skladu s postavljenim rokovima do januara 2017. godine.
Progres BiH u ovoj oblasti prepoznao je i Moneyval, kada je na plenarnom zasjedanju u Strasbourgu 7. decembra ove godine odlučeno da BiH bude skinuta s liste zemalja Moneyvala koje imaju nedostatke u pravnom okviru u vezi s finansiranjem terorizma. Vijeće ministara BiH pozvalo je institucije koje do sada nisu provele određene aktivnosti da u što kraćem roku ispune svoje obaveze iz Akcionog plana Bosne i Hercegovine za otklanjanje nedostataka u borbi protiv pranja novca, u cilju harmonizacije sistema sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma s FATF standardima i preporukama.
Preostale obaveze odnose se na izmjenu krivičnog zakona te donošenje propisa o investicionom društvu i vrijednosnim papirima, kao i na uspostavljanje web aplikacije na kojoj će biti dostupne informacije iz Registra udruženja i fondacija u BiH. Ministarstvo sigurnosti dostavit će ovaj izvještaj vladama entiteta i Brčko distrikta BiH.
Vijeće ministara BiH usvojilo je Informaciju Ministarstva sigurnosti o početku drugog preglednog kruga implementacije Konvencije Ujedinjenih naroda protiv korupcije u Bosni i Hercegovini. U prethodnom periodu uspješno je realiziran prvi krug samoprocjene provođenja Konvencije UN-a protiv korupcije u BiH, a sada započinje drugi krug koji će trajati pet godina, s tim da će Bosna i Hercegovina biti nadgledana u prvoj godini provođenja.
Ministarstvo sigurnosti i Agencija za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije zajedno će finalizirati izvještaje o implementaciji Konvencije za dva poglavlja koja se odnose na Bosnu i Hercegovinu. Riječ je o poglavljima Preventivne mjere za koji će izvještaj sačiniti Agencija za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije i Povrat dobara u vezi s mjerama prevencije pranja novca, o čemu će izvještaj sačiniti Ministarstvo sigurnosti.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.